Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıFazla Kilolu ve Hareketsiz İnsanlar Egzersiz Yapmaya Nereden Başlamalı?

Fazla Kilolu ve Hareketsiz İnsanlar Egzersiz Yapmaya Nereden Başlamalı?

Günümüzde fiziksel olarak aktif olan yetişkinlerin daha sağlıklı oldukları ve kiloları ne olursa olsun kronik hastalıklara yakalanma risklerinin çok daha az olduğu artık herkes tarafından bilinen bir gerçek.

Obezite sorunu yaşayan ve hareketsiz bir hayata sahip binlerce insan için, sıkı bir egzersiz programına başlama düşüncesi kulağa korkutucu gelebilir. Fazla kilosu olan kişiler için, sıkı egzersizler yapmak çok ağrılı veya fiziksel olarak rahatsız edici olabilir.

İyi haber şu ki, hareketsiz ve obezite sorunu yaşayan insanlar için düzenli bir egzersiz rutinine alışmanın kolay yolları var! Bu yazımızda fazla kilolu kişilerin daha hareketli bir hayata nasıl geçebileceklerine dair ufak ipuçları veriyoruz.

Ne Kadar Egzersize İhtiyacınız Var?

Her hafta en az 150 dakika orta düzeyde egzersiz veya her hafta 75 dakika yoğun egzersiz programıyla hayatınızı hareketlendirebilir, egzersizlerinizden ihtiyacınız olan verimi alabilirsiniz.

Aşırı kilolu ve acemi biri için bu çok fazla görünebilir. Ancak bu süreleri bir hedef olarak belirlemeniz bu yolda bir adım atabilmenizi sağlar. Bu süreleri tamamlayamıyorsanız bile elinizden geleni yapın ve asla pes etmeyin! Gün içinde yapabileceğiniz 10’ar dakikalık üç egzersizin, tek deferde yapılacak 30 dakikalık egzersiz gibi size aynı verimi kazandırabileceğini unutmayın.

Başlangıçta, egzersizlerinizin önemli ölçüde kalori yakmanızı sağlamayabilir. Bu durum başlangıç için çok da önemli değildir. Başlangıçta önemli olan tek şey, hedefe kilitlenmenizdir. Gelecekte vücudunuzu daha uzun egzersizler için ancak bu şekilde hazırlayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Hoşunuza giden ve haftada en az 3-5 gün uygulayabileceğiniz bir aktivite seçmeye odaklanın. Programınıza başarılı bir şekilde bağlı kalma şansınızı artırmak için, programı her gün aynı saatte, örneğin sabah veya işten hemen sonra, planlamaya çalışın.

Fazla Kilosu Olan Kişiler Ne Tür Egzersizler Yapmalı?

Vücudunuzu hareket ettirdiğiniz ve kalori yaktığınız sürece her tür fiziksel aktivite egzersiz olarak sayılır. Bu aktivitelerden keyif almanın en iyi yollarından biri, zevk aldığınız bir şeyi denemektir. Yaptığınız şeyi severek yaparsanız, bu hareketler zor olsa bile içinizde sürekli olarak hareket etme isteği uyandıracaktır, bunu unutmayın!

Yürüyün!

Merdiven çıkma ve koşu gibi aktivitelere geçmeden önce, daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçmenin en kolay ve en etkili yollarından biri yürümeye başlamaktır.

Sadece basit değil, içeride veya dışarıda neredeyse her yerde yapabileceğiniz keyifli bir egzersiz. Obezite problemi yaşayan insanlar için yürümek zor olabilir ama imkansız değildir. Vücudunuzu hareket ettirmek için daha fazla enerji harcadığınız için, yavaş yürümek bile fazla ağırlık taşıyorsanız ek kalori yakmanıza sebep olacaktır.

Su Aerobiği

Suda egzersiz yapmanın birçok faydası vardır. Su, vücut ağırlığınızı desteklemeye yardımcı olur ve bu da kendinizi daha hafif hissetmenizi sağlar. Aynı zamanda eklemleriniz üzerindeki etkiyi de azaltır. Bu durum, su dışında yaptığınız egzersizler boyunca kalçalarınızda veya dizlerinizde hissedebileceğiniz ağrının daha az oluşabileceği anlamına gelir.

Pedal Çevirin!

Obezite sorunu yaşayan bazı kişiler güçlü bir karın bölgesinden yoksundur, bu da normal bir bisiklet üzerinde oturmayı zorlaştırır. Evinize alabileceğiniz sabit kondisyon bisikletleri alt omurgada daha az stres yaratır ve bu da fazla kilo taşıyan kişiler için daha uygundur.

Kondisyon bisikletlerinde düzenli yapılan egzersizler vücudun alt kısmındaki farklı kas gruplarını çalıştırmanın en iyi yollarından biridir.

Başarabilirsiniz!

Sağlıklı bir yaşam tarzının bir alışkanlık olduğunu kabul edin. Sağlıklı ve hareketli bir hayat için çabalayın.

Yaşam tarzınızda sonsuza dek sürecek ve bağlılık gerektirebilecek olumlu değişiklikler yapmak istiyorsunuz. Sadece yapabileceklerinize odaklanın, yapamayacaklarınıza odaklanarak cesaretinizi kırmayın!

Kondisyonunuz geliştikçe, eğlenceli ve zorlayıcı bulduğunuz egzersizler sizin için çocuk oyuncağı olacak bunu sakın unutmayın.

Arkadaşlarınızdan, ailenizden veya iş arkadaşlarınızdan size destek olmalarını isteyin. Her türlü olumsuz eleştiriye kulaklarınızı kapayın.

Pes etmeyin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!