Fit YaşamAntrenman ve Fitness ProgramlarıAy’a Selam Serisi: Bedeninizi Ay’ın Serinliğiyle Doldurun!

Ay’a Selam Serisi: Bedeninizi Ay’ın Serinliğiyle Doldurun!

Hali hazırda stres ve kaygı bozuklukları hayatımızın neredeyse normalleri haline gelmişken, Covid- 19 ile birlikte üzerimizdeki ‘sağlığını koruma’ baskısı giderek artmaya başladı. Uzun zamandır karşı karşıya olduğumuz bu süreç, fiziksel korumayı aşıp psikolojik olarak destek alma ihtiyacını da zorunlu olarak hayatımıza dahil etti. Hemen herkesin bu stres bozuklukları ile anksiyeteden kurtulmak için başvurduğu pek çok yöntem olduğunu görüyoruz. Biz bu yazımızda size yoganın bu süreçte size nasıl destek olabileceğinden, ‘yeni normal’de size nasıl bir kazanç sağlayabileceğinden bahsedeceğiz.

Yoga ile uzaktan da olsa ilgilenenlerin çoğunluğu için Güneş’e Selam, yabancı bir kavram olmayacaktır. Ancak bunun bir de pek bilinmeyen ve Güneş’ Selam’a hazırlayıcı pozisyonda olan bir çeşidi var: Ay’a Selam! Bolca evde vakit geçirdiğimiz şu günlerde bir yandan hareketsizliğe ilaç gibi gelecek bir yandan da üzerimizdeki baskının hafiflemesine yardımcı olacak olan Ay’a Selam’ı gelin hep birlikte daha yakından inceleyelim.

Ay’a Selam Nedir, Faydaları Nelerdir?

Ay anlamına gelen ‘chandra’ ile selamlama anlamında kullanılan ‘namaskar’ kelimelerinden oluşan Chandra Namaskar yani Ay’a Selam; tıpkı Ay’ın Güneş’ten aldığı ışığı yansıtması gibi yogada da Güneş’e Selam serisinin bir yansıması olarak uygulanır. Yoganın vazgeçilmez gece egzersizlerinden bir olan bu seri, özellikle Ay’ın göğe yükselip en parlak zamanına ulaştığında yapılması tercih edilen ritüellerden biridir. Pek çok farklı varyasyona sahip olmakla birlikte en temel seviyesi 12 – 17 aralığında yoga pozundan oluşur.

Her biri kendi içinde belli bir amaca odaklanan yoga pozunun (asana) vücudun belli noktalarına ulaşan sayısız faydası vardır. Bunlardan en belirgin olanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalça Açma: Ay’a Selam; diz arkası kirişlerinden pelvise, kalça kaslarından bağ dokularına kadar kalça bölgesinde bir bütün olarak derin bir açılma sağlar.

Çakra – Beden Dengesi Sağlama: Öne doğru bükülmelerle desteklenen kalça açılımı ile başlangıçta ilk üç çakranın açılmasına yardımcı olan Ay’a Selam, geriye doğru bükülmeler ve kol – omuz açılmalarıyla dördüncü ve beşinci çakraların açılmasını sağlar. Öne ve yana doğru kıvrılmalar ile son üç çakranın açıldığı bu seride, vücuttaki enerji akışı kolaylaştırılarak beden dengesi sağlanır.

Sistemlerin Açılması: Çakraların harekete geçmesiyle birlikte vücut tamamen gerildiği için dolaşım, solunum, sindirim, üreme ve sinir sistemi de dengeli bir şekilde tamamen aktif hale gelir. Üreme sisteminin açılması, kadınlarda doğurganlığı destekleyerek enerji seviyesinin artırılmasına da yardımcı olur.

Anksiyete ve Stresi Yönetimi: Ay’a Selam, beden çakraların açılıp sistemleri soğutma göreviyle vücuttaki stres ve stres kaynaklı anksiyete, depresyon gibi tüm olumsuzlukları azaltmaya yardımcı olur.

Uykuyu Düzenleme: Günün sonunda ya da uykuya yakın bir saatte yapıldığında bu seri, sinir sisteminin yatıştırılması ve derin bir uykuya hazırlanması için vücuda destek olur. Uykusuzluk problemi çekenler için ideal bir uygulamadır.  

Ay’a Selam ile Güneş’e Selam Arasındaki Fark

Birbirlerine zıt yönde etkide bulunduğunu söyleyebileceğimiz Güneş’e Selam ile Ay’a Selam arasındaki en temel fark, vücutta yarattığı enerjidir. Güneş’e Selam; sıcak, aktif ve dışa dönük bir enerji kaynağı iken Ay’a Selam vücuda serin ve içe dönük bir enerji sağlar.

Yogada Güneş ve Ay’ın, her insanın bedeninde iki ayrı kutup olarak yer aldığı düşünülür. Güneş maskülen, aktif ve canlı tarafı simgelerken Ay; feminen, içe dönük ve duygusal tarafı temsil eder. Dengenin büyük önem taşıdığı yogada bu iki temel tarafın belli bir denge üzerinde durması da oldukça önemlidir. Bu nedenle Güneş’e Selam ile Ay’a Selam arasındaki asana farkları, birbirlerinin boşluklarını doldurmaları amacını taşıyan ve aralarında bir denge sağlayan detaylardır. Buna göre Güneş’e selam ile beden ısınıp aktif hale gelirken Ay’a Selam ile esnekliği artıp zihin ile koordinasyon sağlar. Bu esnekliği sağlamak için Ay’a Selam asanalarında vücudun yan taraflarına odaklanılırken Güneş’e Selam’da odak noktası bedenin ön ve arka tarafıdır.

Ay’a Selam Nasıl Yapılır?

Yoga Eğitmenimiz Eylül Ercan’ın adım adım yaptığı 15 yoga pozundan oluşan Ay’a Selam serisini sizler için aşağıda paylaşıyoruz. Video ile eş zamanlı olarak uygulayabileceğiniz asanaları aşağıda sıraladık. Eğitmenimizin sizlerle paylaştığı not ile birlikte yoga pozları şu şekilde:

Tadasana

Balasana

Hasta Balasana

Mukha Balasana

Satangasan

Purvahastasan

Padasvanasan

Hasta Malasan

Utkatasan

Tadasan

Parsva Tadasan

Namaskar Tadasan

Parivritta Tadasan

Namaskutkatasan

Sukha Malasan

Adho Dandasan

Fit in Class ile Evde Yoga Yapma Keyfini Keşfedin!

Evde spor yapmak isteyenler için deneyimli eğitimci kadrosuyla spor severlere profesyonel destek sunan Fit in Class, yoga keyfini Zoom uygulaması aracılığıyla evlerinize taşıyor. Eğitmenlerle eş zamanlı olarak yapabileceğiniz, dilediğinizde onlarla iletişime geçebileceğiniz ve dilediğiniz derse dilediğiniz saatte dahil olabileceğiniz online dersler; Fit in Class’ta sizleri bekliyor. Yoganın yanı sıra pilates, kick box, fonksiyonel antrenman ve çok daha fazlasını keşfedebileceğiniz Fit in Class’a siz de hemen üye olun, size özel fırsatlardan faydalanın!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!