Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıBuz Hokeyi Antrenörleri, Sporun Tüm Sırlarını Ortaya Döküyor!

Buz Hokeyi Antrenörleri, Sporun Tüm Sırlarını Ortaya Döküyor!

Buz hokeyi sadece kaymaktan ve 7,5 santimlik hokey topunu oradan oraya savurmaktan ibaret değil. İnce kesiklere alıştıktan, ani ataklar sırasındaki sürat patlamalarını kotardıktan, vücudunuzu kontrol etmeyi öğrendikten ve elbette sunturlu küfürler atarak rakiple ağız dalaşına girmekte ustalaştıktan sonra geriye beceri ve kuvvet ayağımız kalıyor. Profesyonel oyuncuların nasıl idman yaptıklarını daha iyi anlayabilmek için New Jersey Devils takımının kuvvet ve kondisyon koçları Joe Lorincz ve Jamie Rodriguez ile görüştük.

 

Buz Hokeyinde Program Temeli

“Sezon içi idmanlar kesin surette muhafaza üzerine odaklı – bu ister kuvvet, ister kondisyon isterse hareket kabiliyeti muhafazası olsun” diyor Lorincz. “Sezon dışı dönemin başlarında güç yenilemesi üzerinden ilerleyip kuvvet ve güç gelişimiyle devam ediyoruz. Sezon yaklaştıkça da hokey odaklı kondisyon çalışmalarıyla idmanlarımızı bitiriyoruz.”

Oyuncular maçın büyük çoğunluğunda öne doğru kambur gibi eğildiklerinden omuz sağlığı ve postürü geliştirmesi için TRX row gibi hareketler sıkça yapılıyor.

Buz Hokeyi ve Güç Gelişimi

Rodriguez, “Oyuncuların mütemadiyen öne doğru çömelir gibi hareket ediyor olması hokey sporunu diğerlerinden ayırıyor. O pozisyondayken güç üreterek uzun adımlarla atılmaları gerekiyor.” Sağlık topuyla smaç ve kutuya sıçrama gibi hareketler, antrenmanın ilk yapılan hareketleri oluyor çünkü bu hareketler, oyuncunun antrenmanın ilerleyen bölümlerinde ürettiği kuvvetten çalmayarak merkezi sinir sistemini hedefliyor ve azami kuvvet üretme yeteneğini iyileştiriyor.

Kuvvet İnşasının Önemi

Her atletin hareketlerine aksettirebilmesi için sağlam bir kuvvet temeli olması gerekir. Bu sebepten ötürü Devils takımı, trap bar deadlift ve squat gibi alt vücut hareketlerini düşük sayıda tekrarlarla idmanlarına yediriyorlar. Sezon dışındaysa oyuncular daha yüksek ağırlıkları hareket ettirmeye yoğunlaşıp sezon geldiğinde yoğunluğu düşürüyorlar.

Hız Odaklı Antrenmanlar

Varsayımlara bel bağlamak yerine, Devils oyuncuları barın hareket ettirildiği sürati ölçüyorlar. Sürat, güç veya kuvvet kiplerine göre çalışılıp çalışılmadığına bağlı olarak, atletler belli bir aralıkta barın hızını muhafaza etmekle sınanıyorlar (saniye başına metre – m/s – olarak ölçülüyor). “Barın ağırlığını, atletin merkezi sinir sistemindeki yorgunluk düzeyi belirliyor. Atlet yorgunsa daha hafif bir ağırlıkla çalıştırılıyor. Ancak atlet dinçse, daha yüksek bir ağırlıkla idman yapıyor” diyor Lorincz.

Hareket Kapasitesi ve Kabiliyeti

Öne doğru eğildikleri pozisyondan dolayı oyuncular, uyluk bükenlerini sıkıştırma riskiyle oynuyorlar. O yüzden takım yan lunge, atlama, kalçaya topuk ve quad pull hareketlerden oluşan kapsamlı bir ısınmayla başlayarak bacaklarını kuvvetlendiriyor, hareket mekaniklerini geliştiriyor ve sakatlanmaya karşı önlem almış oluyorlar.

Kas Dayanıklılığı

Rodriguz’e göre hokeyin en külfetli tarafı dur-başla döngüsündeki oynanma biçimi. Oyuncular, yoğun bir şekilde bir anda patlama yaşarlarken ardından hemen kısa süre de olsa durmaları gerekiyor. Bir iki dakika oynadıktan sonra, ani deparlar ve büyük vuruşlar yüzünden “oyuncuların bacakları pelte gibi oluyor.” Bu sebepten ötürü de kondisyon idmanları yüksek tekrarlı döngü antrenmanlarından ve deparlardan oluşturularak oyuncuların kaslarının toparlanma kabiliyetini geliştirmesi hedefleniyor.

Toparlanma (Onarım)

Lorincz, “Herkesin kendi stratejisi vardır ancak biz en faydalı olanı uygulamaya çalışıyoruz: beslenme ve uyku. Düzgün şekilde yemiyorsanız veya yeterli uyku uyumuyorsanız istediğiniz kadar soğuk küvetler, stim kabinleri, zıt sıcaklıklı banyolar, havalı basınçlı aygıtlar, basınçlı giysiler, köpük yuvarlamalar, buz odaları ve de masajlar yapın veya yaptırın, hiçbiri asla işe yaramayacaktır.”

Buz Hokeyi İçin Antrenman Programları

ISINMA

HAREKET MESAFE
Walking Knee Hug 10 metre
Hamstring Stretch 10 metre
Walking Quad Pull 10 metre
Reaching Quad Pull 10 metre
Prowler Push 10 metre
Reverse Lunge + Hamstring Stretch 10 metre
Lateral Lunge 10 metre
High Knee Skip 10 metre
High Knee Run 10 metre
Butt Kick 10 metre

 

 

GÜÇ DÖNGÜSÜ

HAREKET SET TEKRAR
Kutuya Sıçrama 3 5
Sağlık Topuyla Yana Atma 3 6 (her bir taraf)
Sağlık Topuyla Smaç 3 6

 

 

KUVVET DÖNGÜSÜ

Talimatlar: Süreölçeri 28 dakikaya ayarlayıp bir dakika başına bir hareketi tamamlayarak toplamda dört tur halinde bitirin. Hareketleri dakika dolmadan tamamlarsanız, geri kalan vakitte dinlenin.

HAREKET TEKRAR
Kettlebell Split Squat 10 (bacak başına)
Şınav 10
Kızak Sürüme 15 metre
Suitcase Carry 10 metre
Dumbbell Romanian Deadlift 10
TRX Row 10
Ball Rollout 10

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!