Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıDünyanın En Güçlü Adamı Eddie Hall'un Size 3 Tüyosu Var!

Dünyanın En Güçlü Adamı Eddie Hall’un Size 3 Tüyosu Var!

Dünyanın en güçlü adamı olan Eddie Hall, bu başarıyı nasıl yakalayabildiğine ait sırlarını bizlerle paylaştı. İşte “Canavar” Eddie Hall kariyerindeki en büyük mağlubiyetten çıkardığı dersleri anlatıyor…

dunyanin-en-guclu-adami-eddie-hall

Botsvana’da yapılan 2016 Dünyanın En Güçlü Adamı yarışmasına çıkmadan önce dünyanın en mutlu adamı bendim ve kazanacağımdan adım gibi emindim. Ancak özgüvenim, yarışmadan tam bir gün önce antrenman yaparken parmaklarımdan biri yerinden çıkıp buradaki tendonların hepsi yırtılınca yerle bir oldu. Yine de üçüncü geldim ama sevindim diyemem. Herkes kazanacağımı düşünüyordu. Onları hayal kırıklığına uğratmış oldum. Çok kötüydü. Ama hani her şeyin bir sebebi vardır derler ya, hezimete uğradığım o durum sonrasında daha sıkı çalışmaya, daha çok yemeye ve toparlanmama daha çok odaklanmaya başladım. O yıl yarışmadan başka hiçbir şey düşünmedim.

Yarışmanın ertesi günü spor salonuna gittiğimde kendime sorduğum ilk soru şu oldu: “Zayıf noktalarım neler?” Boyunduruk taşıma, kamyon çekme ve farmer’s walk gibi çekme hareketlerinin beni zorladığını gördüm. Ben irikıyım bir adamım, hal böyle olunca o ağırlıktaki cisimleri hareket ettirmek beni zorlayabiliyor. Bunun üzerine yaklaşımımı tekrar gözden geçirmeye karar verdim. 2017 yılında Botsvana’da yapılan WSM yarışmasına hazırlanırken çıkardığım dersleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonuç? E Kazandım!

Eddie’nin 3 Tüyosu

1. İşe Temelden Başlayın

dunyanin-en-guclu-adami-eddie-hall

Benim gibi üst düzey yarışmacılar için bile bazen her şeye sıfırdan başlamak gerekiyor. Yani en temelden! Nasıl yürüneceğini, nasıl dik durulacağını yeniden öğrendim ki özellikle boyunduruk taşımada bayağı faydası da oldu. Ayaklarımı nereye koyacağıma bile sıfırdan başlıyormuş gibi çalıştım. Hepsini yeniden çalışmak zorundaydım zaten. Antrenman ayağında bence insanın kendine dürüst olması şart! Deadlift formunuz bozuluyorsa o zaman ağırlığı düşürmeniz lazım. Bar elinizden kayıyorsa o zaman kavrama kuvvetinizi geliştirmeniz lazım. Küçük şeyleri hallederseniz büyük şeyler de beraberinde düzelmeye başlayacaktır.

[ls_content_block id=”13465″]

2. Diğerlerinden Öğrenin

dunyanin-en-guclu-adami-eddie-hall

Zayıf olduğum noktalarda kuvvetli gördüğüm rakiplerin videolarını izleyerek kendimi geliştirdim. Araba itmede Laurence Shahlaei’nin duruş ve adım biçimini etüt ettim. Kamyon çekme antrenmanında Brian Shaw ile Hafthor Björnsson’un videolarına baktım ve yeterince alçalmadığımı, kollarımı gerektiği kadar kullanmadığımı ve kalçalarımı sonuna kadar itmediğimi gördüm. Sizden daha güçlü birini görürseniz bilgisine danışmaktan çekinmeyin derim. Bu hem gururlarını okşayacaktır hem de size faydası dokunacaktır.

3. Toparlanmayı Savsaklamayın

dunyanin-en-guclu-adami-eddie-hall

Toparlanma herkesin sandığından daha önemli bir süreçtir ve bence geçtiğimiz Mayıs ayında beni şampiyon yapan en önemli unsur da toparlanma oldu. Fizyoterapistimin bütün masraflarını karşılayıp Botsvana’ya yanımda götürdüm, esnemeyi boşlamadım ve düzenli olarak sıcak-soğuk toparlanma tekniklerini uyguladım. Toparlanmamı iyileştirmek için evimde hiperbarik bir kabin bile yaptırdım. Çoğu kişinin böyle bir lüksü olmadığının farkındayım. Ama ağırlık kaldırma işleminin vücudunuzu fazlaca yorduğunu ve ona iyi bakmanız gerektiğini sakın unutmayın. Bakmazsanız, tıpkı benim gibi bedelini ileride ağır bir şekilde ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kaynak: Muscle&Fitness Dergisi Aralık – 2017

D Vitamini Eksikliği Baharda Daha da Yorgun Hissettiriyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!