Muscle & FitnessBeslenme Önerileri ve İpuçlarıEn Etkili Yağ Yakıcı L-Karnitin Mercek Altında

En Etkili Yağ Yakıcı L-Karnitin Mercek Altında

Yağ Yakıcı Ne Demek?

Bir ürünü “yağ yakıcı” olarak nitelendiren nedir? Yağ yakıcılar vücudun yağ rezervlerini bir enerji kaynağı olarak kullanarak depolanmış vücut yağlarını yakmanıza yardımcı olur. Spor ve gıda takviyeleri içerisinde “yağ yakıcı” olarak adlandırılan ürünler isminden de anlaşılacağı gibi vücudunuzdaki yağ oranınızı düşüren gıda takviyeleridir.

Birmingham Üniversitesi ‘ne göre “Yağ yakıcı” terimi, yağ metabolizmasını veya enerji tüketimini akut olarak arttırdığı, yağ emilimini azalttığı, kilo kaybını artırdığı, yağ oksidasyonunu artırdığı iddia edilen besin takviyelerinin tanımlanması için kullanılır. Egzersiz sırasında ya da bir şekilde yağ metabolizmasını teşvik eden uzun süreli uyarımlara neden olur. Söz konusu yağ yakıcıların türüne, ürünlerde kullanılan aktif bileşenlere, alınan dozajlara ve kişinin bireysel metabolizmasına bağlı olarak farklılıklar görünmektedir. Yağ yakıcı takviyelerde yaygın olarak kullanılan etken maddeler markaya göre değişir ancak genellikle uyarıcı, bitki ve asit karışımı içerir. Görüşler, bazı çalışmalardan elde edilen bulgular ile birlikte, ya yakıcıların bazıları için işe yaradığı ancak bazı durumlarda bunların içeriklerinin tamamen etkisiz olabildiği yönündedir. Birmingham Üniversitesi araştırmacıları, “Mevcut literatüre dayanarak, kafein ve yeşil çayın yağ metabolizmasını güçlendirici özellikleri bulgularla desteklenmiştir.” şeklinde belirtmişlerdir.

Piyasada farklı markaların farklı içeriklerle hazırladığı ve farklı ambalajlar içerisinde satışa sunulan “cla yağ yakıcı” gıda takviyeleri mevcuttur. Yazımıza yağ yakıcı özellikleriyle en çok dikkat çeken “l-karnitin (l-carnitine)” bileşeninin ne olduğunu açıklamaya devam ederek bu maddenin nasıl etki ettiğini ve en etkili l-karnitin (l-carnitine) takviyelerinin hangileri olduğunu inceleyerek sonlandıracağız.

L-Karnitin Nedir (L-Carnitine)? 

L-karnitin vücut içerisinde lisin ve metiyonin amino asitlerinden sentezlenerek üretilir. L-karnitin üzerinde biliminsanlarının yaptığı çalışmalar 1937 yılında başlamıştır. L-karnitin’in en önemli özelliği vücut yağ oranınızda meydana getireceği değişikliklerdir.

L-Karnitin (L- Carnitin) Nasıl Etki Eder?

L-karnitin bir amino asittir ve bu amino asit uzun zincirli yağ asitlerini (trigliseritler gibi) hücre içerisindeki mitokondriye taşımaktan sorumludur. Mitokondri içerisinde de bu yağlar yakılarak enerji üretilmektedir. Ancak l-karnitinin faydaları bununla kalmıyor. L-karnitinin aynı zamanda yorgunluğun azaltılmasında ve iştah azaltıcı özelliklerinden de bahsedilmektedir.

En İyi Karnitin (L-Carnitin) Hangisidir?

En iyi yağ yakıcı karnitin takviyeler hangileri? sorusunun cevabını aşağıda sizlerle paylaştık.

Hardline Thermo L-Karnitin

Hardline l karnitin thermo Servis başına 2.000 mg hardline l-karnitin ihtiva etmektedir. Karpuz aromalı olan Hardline karnitin hızlı emilime sahiptir ve hızlı şekilde etki gösterir. L karnitin thermo İçerisinde 100 mg Kafein de bulunan ürün aspartam içermemektedir.

Hardline Thermo L-Karnitin Sıvı 1000 ML

Power System L-Carnitine

Sıvı karnitin ürünü olan Power System L-Carnitine  ampul şeklinde satışa sunulan ürünün her birinde 3600 mg l-karnitin bulunmaktadır. Böylelikle kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Power System L-Carnitine 3600 Mg 20 Ampul

Weider L-Carnitine Liquid

Yağ yakıcı sıvı formdaki bir başka l-karnitin ürünüdür. Weider L-Carnitine ürününün bir ampulünde 2500 mg l-karnitin bulunmaktadır. Buna ek olarak ürünün formülü C vitaminiyle zenginleştirilmiştir.

Weider L-Carnitine Liquid 2500 Mg 20 Ampul

 

Nutrend L-Carnitine Shot

Nutrend L-Carnitine Shot bir tek ampülünde 3000 mg l-karnitin içeren ürün kafein ve yeşil çay özütü de içerir. Formülünde B1, B3, B5 ve B6 vitaminlerini de barındırır.

Nutrend L-Carnitine Shot 3000mg 20 Ampül

Multipower L-Carnitine Liquid Forte

Multipower L-Carnitine Liquid bir ampülünde 1800 mg l-karnitin içerir. Kolay kullanımlı 20’li paketler halinde satışa sunulmuştur.

Multipower L-Carnitine Liquid Forte 1800 Mg 20 Ampul

Bu makale Supplementler.com sponsorluğunda ve Supplementler.com uzmanları tarafından hazırlanmıştır.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!