Fit YaşamSağlıkAnksiyete ve Depresyonun Düşmanı En İyi 5 D Vitamini

Anksiyete ve Depresyonun Düşmanı En İyi 5 D Vitamini

D vitamini eksikliği neden mi olabilir? Bu soru, son yılların popüler sorularından biri. Aynı zamanda haberin de takibe düştüğü haber bir haber. Peki gerçekten d vitamini anksiyete ve depresyon konusunda size yardımcı olabilir mi?

Eskiden sadece kemik ve dişler için elzem olduğu düşünülen d vitamini, anksiyete ve depresyon dahil olmak üzere birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabiliyor. D vitamini eksikliği nelere yol açar ve d vitamini nelerde var sorularını detaylandırmadan iyi 5 d vitamini takviyesi hangileri bir bakalım:

En İyi 5 D Vitamini

1. Doğanın Üstün Vitamini D3 1000 IU

en-iyi-d-vitamini-hapi

Nature’s Supreme Vitamin D3 1000 IU 90 Kapsül, her kapsülde 25 mcg Patentli Quali®-D ham maddeye sahiptir. Ek olarak 7 mg beta-karoten içerir. Vejetaeryen kullanımına uygun bir üründür GMP ve helal sertifikalı tesislerde üretilen bu ürün Yeditepe Üniversitesi Ar-Ge ve Analiz Merkez Laboratuvarları’nda analiz edilmektedir. Ürünün servis başı fiyatı 0,50 TL’dir.

2. Nature’s Bounty Vitamin D3 1000 IU

en-iyi-d-vitamini-hapi

Nature’s Bounty Vitamin D3 1000 IU 100 kapsül, her kapsülde 25 mcg d3 vitamini içerir. Kapsül kaynağı sığır jelatinidir. Aspartam ve gluten içermez. Ürünün servis başı fiyatı 0,45 TL’dir.

3. Solgar Vitamin D3 1000 IU

en-iyi-d-vitamini-hapi

Solgar Vitamin D3 1000 IU 100 kapsül, her kapsülde 25 mcg d3 vitamini içerir. Bir cam şişede 100 kapsül bulunmaktadır. Kapsüller sığır jelatininden üretilmiştir ve kolay yutulur. Ürünün servis başı fiyatı 0,55 TL’dir.

4. Allergo VitAgil Gold Vitamin D3 1000 IU

en-iyi-d-vitamini-hapi

Allergo VitAgil Gold Vitamin D3 1000 IU 100 kapsül, her şişede servis başı 25 mcg d3 vitamini içerir. GMP standartlarında üretilmiştir. Kapsül Kaynağı sığır jelatinidir. Ürünün servis başı fiyatı 0,40 TL’dir.

5. Ocean Vitamin D3 600 IU

en-iyi-d-vitamini-hapi

Ocean Vitamin D3 600 IU 20 Ml, her servisinde 15 mcg d3 vitamini içerir. İçeriğinde zeytinyağı ilavesi vardır, bu ilave vücut tarafından d3 vitamininin emilimini arttırır. Üstün lezzet ödülüne sahip ürünün servis başı fiyatı 0,26 TL’dir.

D Vitamini

D vitamini nedir diye sorulduğunda herkes güneş vitamini, güneşten aldığımız vitamin gibi cevaplar verir. Çünkü en önemli D vitamini kaynağı güneştir. Bunun yanında bir miktar yiyecekten ve supplement olarak d vitamini alınabilir.

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D vitamininin genel olarak, kemik yoğunluğu, kan oluşumu, kas fonksiyonlarının korunması ve çocuklarda kemik gelişiminde önemli bir rolü bulunmaktadır. Bunun yanında bazı kanser tedavilerinde ve kalp hastalıklarında da D vitamini değerleri önem taşır. Kemik erimesi, raşitizm, osteomalazi, diş çürümeleri D vitamini eksikliğinde ilk sırada görülen hastalıklardır.

D vitamini hakkında daha fazla bilgi almak istiyenler “D Vitamini Nedir, Eksikliğinde Neler Görülür? Hangi Besinlerde Bulunur?” yazımızı okuyabilir.

D Vitamini, Depresyon ve Anksiyete

Araştırmalar vitamin d ve depresyon arasında bağlantı olduğunu gösteriyor. 2013 yılında yapılan bir çalışmada, depresyon hastalarının daha düşük d vitamini seviyelerine sahip olduğu; aynı şekilde d vitamini seviyeleri düşük olan kişilerin depresyon risklerinin daha fazla olduğu görülmüştür.

en-iyi-d-vitamini-hapi

Araştırmacılar bunun nedeninin d vitamini ve beyin fonksiyonlarının oldukça iç içe olmasına bağlı olduğunu düşünüyor. D vitamini, mental sağlığınızı dengede tutacak besinlerden biridir. 2005 yılında yapılan bir araştırmada beyinde d vitamini reseptörlerinin depresyon ile ilgili alanda olduğu görülmüştür.

D vitamini eksikliği ile birlikte birtakım depresyon belirtileri göstermeye başlayabilirsiniz. Bunların bazıları:

  • Umutsuzluk, yüksek seviyede mutsuzluk ve yalnızlık hissi,
  • Uykusuzluk ya da aşırı uyku hali,
  • Aktivitelere ilginin azalması,
  • Aşırı kilo kaybı ya da kilo alımı,
  • Konsantrasyon problemleri,
  • Unutkanlık
  • Cinsel istekte azalma,
  • Baş ve sırt ağrısı

D Vitamini Eksikliği Tedavisi

Belirttiğimiz gibi, depresyon halinde d vitamini seviyelerinin azaldığını ve içinde olunan depresyon durumunun semptomlar eşliğinde ağırlaştığını görüyoruz.

D vitamini seviyelerini normale çekmek direkt depresyon tedavisi sayılamaz. Ancak bir miktar olumlu gelişmeler yaşatabilir. Mutsuzluk, uykusuzluk ve unutkanlık gibi beyin fonksiyonlarınızın direkt ilgili olduğu semptomların hafiflemesinde d vitamini destek olabilir.

Bir kan testi ile doktorunuza danışarak d vitamini seviyelerinizin yeterliliğini öğrenebilirsiniz. Eğer doğal beslenme ve güneş yolu ile d vitamini alımı konusunda problem yaşıyorsanız doktorunuza danışarak d vitamini takviyeleri ile hızlı bir şekilde eksiğinizi kapatabilirsiniz.

1 Yorum

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!