Muscle & FitnessTakviyeKas Ağrılarını Bir Anda Bitirecek Piyasadaki En İyi 5 Glutamin

Kas Ağrılarını Bir Anda Bitirecek Piyasadaki En İyi 5 Glutamin

Yoğun bir antrenman rutininiz varsa kas ağrısının ne demek olduğunu çok iyi biliyorsunuzdur. Glutamin, işte bu ağrıların giderilmesinde kullanılan etkili bir supplementtir. Peki nedenini biliyor musunuz?

Glutamin iki açıdan vücut için yararlıdır. Biri lösinin ile kas büyümesini artırmak, diğeri ise kas onarımını hızlandırmak. Glutaminin bu iki önemli faydası yorgunluğu azaltma ve daha hızlı kas gelişimi sağlaması ile en iyi antrenman performansını yakalamanıza yardımcı olur.

Glutamin nedir sorusunu daha detaylı açıklamadan önce sizinle piyasadaki en iyi 5 glutamini paylaşmak istiyoruz.

En İyi 5 Glutamin

1. Scitec L-Glutamin Tozu

Scitec L-Glutamine Powder 600 Gram, ürün% 100 saf l-glutamineden oluşur. İlave bir içeriği yoktur. Onun servisinde 6 gram glutamin bulunur. Servis sayısı 100 olduğu için uzun ömürlü kullanımı vardır. Servis başı ürün fiyatı 1,29 TL’dir.

2. Weider Glutamin

Weider Glutamine 400 Gram, Kyowa patentli öncü glutamin ham maddesini içerir. 1 kutuda 80 servis bulunmaktadır. Serviste 5 gram glutamin ve 5 gram protein içerir. Servis başı ürün fiyatı 3,11 TL’dir.

3. Supplementler.com Glutamin

Supplementler.com Glutamine  300 gram, GMP (İyi Üretim Uygulamaları) ile denetime ve denetime tabî tutularak en modern tesislerinde yüksek kaliteli ham madde ve% 100 saf glutamin içermektedir. Servis başı ürün fiyatı 0,98 TL’dir.

5. Hardline Glutapure

Hardline Glutapure 500 Gram, uzun emilime sahip% 100 saf glutaminden oluşur. 1 kutuda 100 servis içerir. Serviste 5 gram glutamin ve 5 gram protein içerir. Hardline bir Türk gıda takviyesi markasıdır. Ürünün servis başı fiyatı 0,99 TL’dir.

6. Big Joy Gluta Büyük Glutamin

Big Joy Gluta Big Glutamine , toz formda olan% 100 aromasız saf glutamin içerir. 1 serviste 5000 mg glutamin takviyesi ürün, tüm içeceklere karıştırılabilir. Toplam 24 servisten oluşup servis fiyatı 1,88 TL’dir.

Glutamin Nedir?

Glutamin bir çeşit amino asittir. Kaslarınızda bulunan amino asitlerin %60’ı glutaminden oluşur. Bu noktada vücudunuz için oldukça tanıdık ve önemli olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz. Glutamin, bağışıklığınızın güçlenmesinden yorgunluk hissinizin azalmasına kadar birçok noktada vücudunuzda görev alır. Vücut geliştiricilerin sık sık tercih ettiği bir takviyedir.

Glutamin Ne İşe Yarar?

Özellikle kas ağrılarının ve yorgunluk hissinin giderilmesi ile öne çıkan bu takviye, kas gelişimi açısından da faydalıdır.

Öncelikle kas ağrılarına olan etkisini açıklayalım. Araştırmacılar, kas gelişimini arttırmak ancak fazla kaloriyi kısmak için yapılan az karbonhidratlı diyetlerin enerji üretiminde glutaminin oynadığı rolü fark etmişlerdir. Enerji için kullanılan glikojenlerin hızla antrenman esnasında tüketildiği görülmüştür. Bu noktada glutamin kullanıldığında, glikojen depolanmasını destekliyorsunuz. Antrenman sonrası tükenmişlik, enerjisizlik ve ağrılarda glutaminin sağladığı hızlı glikojen ile toparlanma süreciniz kısalıyor. Bir sonraki antrenmana kaslarınız daha hızlı hazır hâle geliyor.

en-iyi-glutamin-hangisi

İkinci fayda ise glutaminin lösin üzerindeki etkisidir. Bildiğiniz gibi BCAA supplementinin bir amino asidi olan lösin kas gelişimini en iyi tetikleyen amino asitlerdendir. Glutamin ise lösin ile bir araya geldiğinden lösinden aldığınız faydayı arttırabilir. Yani direkt olarak kas gelişimini başlatmasa da kas gelişimi için elzem amino asitlerin daha çok etkili olmasını sağlar.

Glutamin faydaları hakkında hızlı bir anlatım yaptık. Peki glutamin nasıl kullanılır biliyor musunuz?

Glutamin Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Spor sırasında kaybedeceğiniz glikojen depolarınızı hızlı bir şekilde doldurabilmek için antrenmandan hemen önce kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca vücudun dinlenme ve toparlanma anı olan uyku sürecinde kasların hızlı onarımı için gece yatmadan da kullanılabilir.

en-iyi-glutamin-hangisi

Glutaminler genel olarak aromasız üretilirler bu nedenle aromalı diğer içecekler ve protein shakeler ile karıştırmak kolaydır. Dilediğiniz shake ve takviye ile kullanabilirsiniz. Biz protein shake ve BCAA destekleri ile iyi bir kombinasyon alacaklarını söyleyelim.

Glutamin Kilo Aldırır mı?

Glutamin ile kazanacağınız glikojen size kilo yapmayacaktır. Bu konuda korkmanıza gerek yok. Akasine daha çok ve daha kolay antrenman yaparak daha çok kalori yakmanızı dolaylı bir şekilde sağlamış olur.

[yasr_overall_rating]

1 Yorum

 1. Spora yeni başlayacağım…Sporsuz diyet yapmadan faydası olmayacağının bilincindeyim lakin ne almam gerektiğinden emin değilim.
  TOK TUTAN YEDİKLERİMİZİ YAĞ OLARAK DEPOLANMASI DA MÜSAADE ETMEDEN  ENERJİ VERİRKEN YAĞLARI YAKAN,
  KAS YIKIMINI ÖNLEMEK SPOR SONRASI GERGİNLİK AĞRI VE YORGUNLUĞU YIPRANMA İÇİN NE ÖNERİRSİNİZ.
   ***Koşar adımlarla hızlı yürüyüş,mekik, şınav,ip atlama,plank,maksimum 2kg’luk ağırlıklarla ağırlık,pilates,yoga tarzı spor yapıcam.
  GENELLİKLE daha evvel 90 kilodan 61 kiya düştüğüm bi vakit kilo vermede daha etkili oluyor diye sabahları ve akşamları yemekten önce “aç karna” yapardım. Şimdi hareketsizlik stresle yine aldım.
  28 yaşındayım 79,5 kiloyum 170 boyum,yağ oranım 42,059 ,Endomorf vücut tipim var.Daha ziyade sırasıyla ÖNCE kalça-basen bacak daha sonra göbek sonra üst kollarda toplanıyor kilolarım.
  Gluten inteloransım ve 1 sene önce Epilepsi ameliyatı ile 27 senedir hala nörolojik tedavi gördüğüm için “MAKUL DOZDA” olmak şartıyla KULLANMAMA MÜSAADE VAR ama “ÇOK YÜKSEK DOZDA” Ginseng kafein tarzı uyarıcıları  kulanamıyorum.
  Aynı zamanda kastan kaybetmeden yağ kaybederek kilo vermek istiyorum.
  Bariz vücut geliştirmeciler kadar çok kaslı olmak gibi bi niyetim yok.Ama biraz da güçlenerek sıkılaşmak istiyorum ve spor yaparken dinç olmak enerjik olmak ve sonrasında ağrılar gerginlik kas kaybını önlemek için ne kullanmalıyım?
   ***EN BAŞTAN BAŞLIYORUM spora epeydir yürüyüş bile yapmıyorum doktorum anca izin verdi zira…
  DİYETE BAŞLADIM SIRA SPORDA. BU KONUDAKİ Bİ UZMANINIZDAN DETAYLI BİLGİ ALMAK İSTİYORUM…
   Aç mı tok mu ne kadar kullanmalı ne zaman nasıl sadece spor yaptığımda mı kullanmalı bilmiyorum. Doğal yoldan beslenmeyle her besin değerini bedenime alamıyorum gün içinde hem çok pahalı hem de o kadar şeyi mideye zor sığar. BENİM YAPTIĞIM ARAŞTIRMALARA GÖRE; (HARDLİNE ÜRÜNLERİ BAZ ALDIĞIMDA)
  •GLUTAMİN ve BCAA spor sonrası eklem kas ağrısı kas yıkımını önlemek kas yapmak için kullanılır,
  •CLA yağ yakıcı sporla birlikte 30 45 dk öncesinde,
  •THERMO L KARNİTİN(hardline sipariş verdim.daha etkili olmasi için CLA yla kullanıyormuş.Ama yeni başlayacağım için sakıncası olur mu bilmiyorum),
  •BURNER yemeklerle yediklerimizi yağ olarak depolamadan enerjiye dönüştürmek için vs vs yazıyor, bi internet sitesinden yaptığım Kastan kaybetmeden bazal metabolizma hızı hesabına göre KİLO VERMEK İÇİN EN AZ 1300 CAL ihtiyacım varmış doğru mudur hocam lakin kafam çok karıştı hocam…lütfen yardım???

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!