Muscle & FitnessFıtnessFitness Seviyenizi Nasıl Ölçersiniz?

Fitness Seviyenizi Nasıl Ölçersiniz?

Yazar: Robin Mazon

Fitness ve vücut geliştirme programı seçerken en önemli faktörlerden biri fitness seviyenizdir. Yeni başladığınızda seviyenizi bilmek kolaydır ama zaman geçtikçe başlangıç ve orta seviye arasındaki çizgi o kadar da belirli olmaz.

Peki seviyenizi ölçmenin kolay bir yolu var mı? Bu yollarla seviyenizi kesin olarak anlayabilir misiniz? Aşağıda bunları açıklıyoruz!

Zaman ile Ölçmek

Belki ilk duyduğunuz seviye ölçümü zamandır. Örnek olarak, 6 aydır spor yapan insana “Orta seviyesin!” derler. Ancak bu yaklaşımda çok büyük problemler vardır. Bazı insanlar araştırmasını yapar, düzgün bir vücut geliştirme programı ile o 6 ayı geçirir.

Diğer insanlar, 6 ay boyunca haftada 1-2 kere antrenman yapar, kafasına göre çalışır, ve hiç gelişme görmezler; sonra da gelişmek için daha üst bir seviye programa geçerler. Üst seviye programlar onlara fazla geldiği içinde yine gelişme görmemeye devam ederler. Bu yüzden, fitness seviyesi sadece zaman ile ölçülemez.

bodybuilding

Karşılaştırarak Ölçmek

İnsanların doğal olarak yaptığı başka bir ölçme yöntemi kendilerini başkalarıyla karşılaştırmaktır. Mesela kendi vücudunuzu, ileri seviye birinin vücudu ile karşılaştırarak seviyenizi ölçmeye çalışırsınız.

Başkası ile kendinizi karşılaştırdığınızda çok önemli bir öğeyi es geçersiniz: genler. Vücut geliştirme de diğer birçok konu gibi genler ile alakalıdır. Bunu en iyi hard-gainerlar bilir! Fitnessta biriyle aynı seviyede olmanıza ve aynı kiloları kaldırabilmenize rağmen ondan farklı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Bazıları genetik olarak çok şanslıdır ve başlangıç seviyesinde bile orta seviye insanlardan daha iyi gözükürler. Diğerleri yıllarca çalışıp, ileri seviyede bile inanılmaz kaslı bir vücuda sahip olamazlar. Bu yüzden kendinizi başkaları ile karşılaştırmayı bırakın! Kendi seviyenizi ölçmenin çok daha iyi bir yolu var!

bench-press

Kaldırdığınız Ağırlık ile Ölçmek

Daha doğru bir ölçüm yöntemi, kaldırdığınız ağırlıktır. Bu yöntemde seviyeniz bench, squat ya da deadlift kilosu ile belirlenir. Ancak bu yöntemde de kusurlar vardır. Diyelim başlangıç programında ilerliyorsunuz, ve bu belirlenen kilolara ulaştınız. Bu o programdan vazgeçip daha üst seviye bir programa geçmenizi mi gerektirir? Neden sizde işe yarayan programı bırakasınız ki?

Aynı zamanda, güçten çok vücut geliştirmeyle uğraşan bir kişinin seviyesi kaldırdığı kilolara bağlı değildir. Hatta, bu hareketleri yapmayan profesyonel vücut geliştiriciler bile bulunabilir! Aslında fitness seviyesini en iyi ölçen yöntem aşağıdakidir.

İşinize Yaramayana Kadar Yapın

Bize göre fitness seviyenizi ölçmenin en iyi yolu program size işe yaramayana kadar yapmaktır. Bir başlangıç programında 6 ay geçirdiniz ve bench, squat ve deadlift’inizi arttırdınız, eğer bu program hala işinizi görüyorsa bırakmanın anlamı yoktur!

Aslında uyguladığınız fitness programını bırakmanın tek bir nedeni olmalıdır, o da artık bu programın işinize yaramamasıdır.

Kas gelişiminiz durdu mu? Demek ki artık bir üst fitness seviyesindesiniz ve daha ileri seviye bir vücut geliştirme programına geçebilirsiniz.

Artık seviyenize göre Başlangıç, Orta veya İleri seviye program seçmeye hazırsınız. İyi antrenmanlar!

1 Yorum

  1. Hocam ben ftr öğrencisiyim hocamız bir ödev verdi rutin ortamda kişinin fitness seviyesi nasıl ölçülür ile ilgili bu lonuyu anlamadım?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!