Muscle & FitnessAntrenman ve Fitness ProgramlarıGenç Yetenek Charlie'nin Vücut Geliştirme Serüveni

Genç Yetenek Charlie’nin Vücut Geliştirme Serüveni

Charlie Francis vücut geliştirmeye gönül vermiş genç bir yetenek. IFBB profesyoneli olabilmek için 2015 Ekim ayında yapılan ulusal şampiyonada ülke çapındaki rakiplerini yenmişti. Eski Mr. Olympia yarışmacılarından, vücut geliştirme koçu Eddie Abbew ile birlikte çalışan Francis, sadece dört yarışmada acemilikten İngiltere şampiyonluğuna yükselmeyi başardı.

İngiltere şampiyonu olmak ne anlam ifade ediyor?

Kazanma beklentisi içinde değildim; sadece pozisyonumu geçen seneye kıyasla daha iyi bir dereceye getirmek istiyordum. Dört gösteriden sonra pro kartını kazanmayı hayal bile etmemiştim.

Erkekler fizik kategorisine nasıl giriş yaptınız?

İlk yarışmamdan üç sene önce vücut geliştirmeyi öğrenmeye başladım. Vücut geliştirme dergileri okudum ve Mr. Olympia ve UKBFF’yı takip ettim. Aynı zamanda Eddie Abbew’nun antreman videolarını izleyip fikirlerini kendi antremanlarıma kattım. Eddie’yi iki sene boyunca sosyal medyada takip ettikten sonra kendi fiziğim üzerine konuşmak için onunla iletişime geçtim.

En çok kimin fiziğine hayranlık duyuyorsunuz?

İdolum Steve Cook. Fiziği inanılmaz. Kendisiyle BodyPower’da tanıştım ve ona hayran kaldım. Bir gün onun pozisyonunda olmak isterim. Umarım bir gün erkekler fizik kategorisine geri döner ve belki onunla aynı sahnede yarışma fırsatı bulurum.

Neden bu kadar başarılı oldunuz?

Çok sıkı çalışıyorum. 1 sene boyunca bir yönetim ekibinde görev aldım ve her gün iki saat erken uyanıp kardiyo yapmak için spor salonunun yolunu tutuyordum veya kapandıktan sonra bir kaç saat fazladan çalışıyordum. Eddie ve jurilerin yorumlarına her zaman kulak verdim ve zayıf noktalarıma yoğunlaşıp poz vermeye odaklandım.

Yarışmanın en zor yanı nedir?

Yarışma, zihinsel bir mesele. Diyet yapmak ve sosyal medya sizi zihinsel olarak etkiliyor — diğer insanların sizi gördüğünden daha kötü göründüğünüzü düşünüyorsunuz veya kendinizi başka sporcularla kıyaslıyorsunuz. Zihinsel kısmıyla ben de mücadele ediyorum. Hazır görünmeyi fazla erken istedim. Bu noktada koçunuz devreye giriyor, sizi sakinleştiriyor ve ne kadar ilerleme kaydettiğinizi hatırlatıyor.

Normal bir antreman haftanızda ne yapıyorsunuz?

Antrenmanlarımı her iki haftada bir değiştiriyorum. İki hafta boyunca 6-8 tekrarla 5 set olacak şekilde maksimum ağırlığın aşağı yukarı yüzde 80’ini kullanarak yüksek ağırlıklarla, sonraki iki hafta boyunca yüksek hacimli, 15-20 tekrarlı maksimum ağırlığın yüzde 65’ini kullanarak antrenman yapıyorum. Kendi vücudum için bunun işe yaradığını düşünüyorum. Haftalık antrenman programım şu şekilde:

Pazartesi: Sırt ve biceps kasları

Salı: Göğüs ve triceps kasları

Çarşamba: Bacaklar

Perşembe: Omuzlar

Cuma: Göğüs ve sırt

Cumartesi: Kollar

Pazar: Dinlenme

Vücudunuzun en çok hangi bölgesiyle antrenman yapmayı seviyorsunuz?

Sırt ve omuz antrenmanını seviyorum. Görebildiğimdense göremediğime yoğunlaşıyorum, yani sırt ve omuzlarımla gurur duyuyorum.

Sevdiğiniz bir antrenmanı anlatır mısınız?

Ağırlık kaldırabildiğim ve kaslarıma kanın hücum ettiğini hissettiğim antrenmanlar en sevdiklerim.

Karın kasları için en iyi egzersiz nedir?

Mutfak! Karın kasları için ağırlık kullanmıyorum. Hanging leg raise yapıyorum ve mekik ve oblique twistler için bosu topunu kullanıyorum.

Peki, kardiyoyu antrenmanınız?

Kardiyodan nefret ediyorum. Ancak, yaptığım zaman düşük yoğunluklu sabit tempo kardiyo yapıyorum. Antrenörüm Eddie kardiyo yapmaya başlamamı söyledi ve o zamandan beri devam ediyorum. Netflix’te bir film açıyorum ve zaman uçup gidiyor.

CHARLIE FRANCIS

YAŞ: 28

DOĞUM YERİ: LONDRA

YAŞADIĞI YER: LONDRA

BOY: 182 cm

AĞIRLIK Sezon dışı 94kg; sahne kilosu 84kg

KARİYERİNİN EN ÖNEMLİ ANI: 2015 UKBFF Büyük Britanya Şampiyonası’nda genel erkekler fizik şampiyonu.

HEDEFİ: Olympia’ya katılma hakkı kazanmak.

İDMAN TAVSİYESİ: Antrenman rutinlerinizi değiştirmeye devam edin ve vücudunuzu dinleyin

Twitter ve instagramda @chaz_francis

 

 

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!