Fit YaşamTakviyeGünlük BCAA Kullanımı Ne Kadardır?

Günlük BCAA Kullanımı Ne Kadardır?

Vücut antrenmanda harcadığı enerjinin yeniden depolanmasına ihtiyaç duyar. BCAA’lar antrenman esnasında gerekli olan enerjinin depolanmasına yardımcı olurlar. Bu yüzden Günlük BCAA İhtiyacı karşılanmalıdır. Antrenmanlardan maksimum verim alınmasını sağlayan BCAA’ların düzenli diyet programı ile kullanımı önerilir. Özellikle kas kütlesinde artış ve kaslarda onarım görevi üstlenmektedir. Ayrıca antrenman sırasında performans artışı sağlamaktadır. Bu sayede daha fazla ağırlık kaldırma ve daha fazla tekrar yapma imkanı sunmaktadır. Günlük BCAA Alımı yaşa ve cinsiyete göre değişmektedir. Ayrıca Günlük BCAA Kullanımı ürünün tablet ya da toz formda olması ile de değişebilmektedir.

BCAA Kullanım Şekli Belirleme

Genel olarak çoğu takviye edici gıdalarda olduğu gibi BCAA’larda da kullanım şekli ve dozunu belirlemek zordur. Rutin olarak uyguladığınız programlarınızda BCAA kullanırken gün içerisinde birkaç kez almanız önerilmektedir. Tablet ve toz forma sahip ürünlerden dilediğinizi kullanabilirsiniz. Özellikle antrenman sırasında,  toz formda bulunan BCAA ürünlerini dilediğiniz içeceğinize karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu sizin antrenman sırasında performansınızı arttırmaya yardımcı olacaktır. BCAA Günlük Doz belirlerken cinsiyet önem taşır. Toz formda bulunan BCAA’ların fazla sıvı ile tüketilmesi önerilir. Yani ortalama 1 – 2 çay kaşığı BCAA’nın 10 – 12 yudum sıvı ile tüketilmesi sağlanmalıdır. Daha lezzetli bir tüketim için meyve sularınız ya da diğer aromalı protein içecekleriniz ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Kadınlar İçin BCAA Kullanımı

Normal bir antrenman rutinine sahip kadınlar günlük 3 – 5 gram BCAA kullanabilirler. Bu durumda günde bir ya da iki kez BCAA takviyesi alabilmektedirler. Fakat zorlu antrenman dönemlerinde ise bu dozlar yeterli olmayacaktır. Bu dönemlerde BCAA kullanım miktarını arttırmaları gerekir. Günde 4 – 5 defa toplamda 12 gramı geçmeyecek şekilde BCAA alabilirler.

Erkekler İçin BCAA Kullanımı

Günlük BCAA Miktarı erkeklerde kadınlara göre daha fazladır. Günlük doz toplamda 15 – 20 gram arasında değişmektedir. Yoğun olmayan antrenman günlerinde bu miktar aralığına sadık kalınabilir. Ancak yoğun geçen antrenman günlerinde ise günde 6 – 8 defa olmak üzere 4 gram BCAA kullanımı sağlanmalıdır.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!