Fit YaşamM&F HersHamilelik Takvimine Göre Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Takvimine Göre Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken doğum hiçbir anne adayının yaşamak istemeyeceği bir deneyim olsa dahi zaman zaman bazı komplikasyonlara bağlı olarak gerçekleşebilmektedir. Eskiden tehlikeli olarak görülse bile günümüzde erken doğum sebebi ile bebek kaybı riski oldukça azalmıştır. Prematüre yani erken doğum ile dünyaya gelen bebekler doktorların belirttiği süre kadar küvezde özel bir bakıma tabî tutularak sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilmektedir.

hamilelik-takvimine-gore-erken-dogum-belirtileri

Çoğu anne adayının içini korkutan bu durum birtakım belirtiler ile kendini gösterebilmektedir. Anne adaylarının doktorları ile her türlü belirtiyi paylaşarak hareket etmeleri oldukça önemlidir.

Bugün panik yapmadan sakin bir şekilde karşılamanız gereken erken doğum belirtileri hakkında size yardımcı olacak bir rehber paylaşacağız.

Hamilelik Takvimi

Öncelikle sizlerle gebelik sürecini paylaşmamız gerekmektedir. Eğer anne adayıysanız bu süreci doktorunuzdan detaylı bir şekilde dinlemiş olabilirsiniz. Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız da süreç hakkında ön bilgiye sahip olmak için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz:

Haftalar 1-4 5-8 9-13 14-17 18-21 22-26 27-30 31-35 36-40
Kaçıncı Ay 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Hangi Trimester 1 1 1 2 2 2 3 3 3

 

Hamilelik sürecinden eskiden olduğu gibi 9 ay olarak artık bahsedilmemektedir. Doktorlar bebeklerin gelişimlerini daha kolay inceleyebildikleri haftalık sistemleri ve trimesterleri geliştirmişlerdir.

Hamileliğinizin başladığı tarihi hesaplayabilmek için ise, son adet döneminizden sonraki yumurtlama döneminizi bilmeniz gerekmektedir. Bu hesaplamaları yaptıktan sonra hamileliğinizin hangi döneminde olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Bebeğin normal doğum sürecinde 9. aya denk gelen haftalar içerisinde doğumu beklenir. Erken doğum belirtileri ve erken doğum, hamileliğin 20. ve 37. haftaları arasında gerçekleşebilmektedir. 2. trimesterin ortalarında başlayabilen erken doğum belirtileri zaman içerisinde düzenli ve rahatsız edici bir hâle gelmektedir.

Hamilelik döneminde sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak takviyeleri paylaştığımız Hamilelikte Kullanılması Gereken En İyi 5 Vitamin yazımıza da göz atabilirsiniz.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken doğumu engelleyebilmek ya da erken doğumu öteleyebilmek istiyorsanız erken doğum belirtilerini iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Belirtilerin başladığını erken fark ederek müdahalede bulunmak doğumu engelleyebilir. Aşağıda erken doğum belirtilerini sizler için sıralıyoruz: (1)

hamilelik-takvimine-gore-erken-dogum-belirtileri

 • Sırt Ağrıları: Genellikle alt sırt ve bel bölgenizde oluşabilecek kuvvetli sırt ağrılarıdır. Bu ağrılar sabit ya da gelip geçen ağrılar olabilir. Bu ağrıları hafifletmek için farklı pozisyonlarda oturmak ya da yatmak bir işinize yaramayacaktır.
 • Doğum Kasılmaları: 10 dakikada 1 gelen ya da daha fazla olan kasılmalar erken doğumu işaret edebilmektedir.
 • Kramplar: Karın bölgenizde yaşayacağınız, regl döneminde yaşadıklarınıza benzer kramplar başka bir işaret biçimidir. Gaz sancılarına da benzemekle birlikte ishal problemine de yol açabilirler.
 • Vajinal Akıntılar: Vajinadan gelen akıntıda artış, sıvı ve renk yoğunluğu oluşabilmektedir.
 • Soğuk Algınlığı Benzeri Belirtiler: Mide bulantısı, kusma, ishal gibi grip benzeri hastalıklarda yaşanan semptomlar oluşabilmektedir. Bu belirtilerin hafif hallerinde bile doktorunuz ile derhal görüşmelisiniz.
 • Pelvis ve Vajinada Artan Basınç: Bu belirti bedenin doğuma hazırlandığının göstergesidir.
 • Vajinal Kanama: Hafif ya da yoğun kanamalar oluşabilmektedir.

Yukarıda sıraladığımız belirtilerden herhangi birisini ya da birden fazlasını son 1 saat içerisinde yaşıyorsanız ya da son 1 saat içerisinde 4’ten fazla kasılma yaşıyorsanız hızlı bir şekilde doktorunuza ulaşarak durumu onunla paylaşmalısınız. Doktorunuz kasılmaların tam zamanını, şiddetini ve sıklığını öğrenmek isteyecektir.

Erken doğumun başlamasını engelleyebilmek ve belirtileri hafifletebilmek için doktorlar anne adaylarına yatak istirahati ve bol sıvı tüketimini önerirler. Ancak bu durumda bile kasılmalar devam ederse doktorunuz sizi daha kolay bir şekilde takip edebilmek için hastaneye yatmanızı isteyebilir. Bu durumda korkmanızı gerektiren bir şey yoktur. Önemli olan her bilgiyi doktorunuz ile paylaşmanız ve onun yönlendirmelerini dikkatli bir şekilde uygulamanızdır.

Erken Doğum Kasılmalarınızı Nasıl Tespit Edebilirsiniz?

hamilelik-takvimine-gore-erken-dogum-belirtileri

Erken doğum kasılmaları zaman zaman Braxton Hicks kasılmaları ile karıştırılabilmektedir. Normalde yaşadığınız kasılmalardan ya da Braxton Hicks kasılmalarından farklı bir süreçten geçiyorsanız birkaç yöntemle erken doğum sürecinde olup olmadığınızı tahmin edebilirsiniz. Bu yöntemi aşağıda anlatalım:

 • Parmak uçlarınızı karnınıza yerleştirin.
 • Eğer uterusunuzun kasılıp gevşediğinizi hissediyorsanız bu bir kasılmadır.
 • Kasılmaların zamanlamasını tutun. Kasılmanın ne zaman başladığını yazın, ne kadar sürdüğünü yazın ve ardından bir sonraki kasılmanın ne zaman başladığını not edin.
 • Kasılmalarınızı durdurmaya çalışın. Ayağa kalkın, gevşeyin, 2-3 bardak su için ya da pozisyonunuzu değiştirin.

Eğer kasılmaları 10 dakika ya da daha kısa aralıklar içerisinde yaşıyorsanız ve belirtileriniz artıyorsa erken doğum ile karşı karşıya olabilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!