Fit YaşamBeslenme Önerileri ve İpuçlarıCanınızın Çektiği Her Şeyi Yiyerek İyi Sonuç Alabileceğiniz Diyet

Canınızın Çektiği Her Şeyi Yiyerek İyi Sonuç Alabileceğiniz Diyet

İnsanların diyete önyargılı olmasının pek çok sebebi var. Bunların başında tabii ki diyetin meydana getirdiği türlü kısıtlamalar var.

Şeker yasak, tuz yasak, o yasak, bu yasak…

İnsanın iradesinin sınırlarının olması, diyetin sürekli ve uzun süreli yapılabilmesini önleyebiliyor. Herkes diyeti hayat amacı haline getiremeyebiliyor.

Siz de diyet kelimesini korkutucu buluyor musunuz?  Diyetteki kısıtlamalar yüzünden beslenmeyi düzene sokmak zor mu geliyor? Başlamaya üşenme sebebiniz iradeniz mi? Kendinizi kısıtlamak zor mu geliyor?

Buna son veriyoruz. Canınız bir şey çektiğinde kendinizi durdurmanız gerekmeyecek!

Her hayat stiline adapte edilebilen, kısıtlayıcılığı çok az olan “esnek diyet” (flexible dieting) sistemiyle çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. En kusursuz sonuca ulaşmanız yalnızca bir yarışmacıysanız gerekir, bu durumda zaten bir beslenme uzmanıyla çalışıyor olursunuz. Ne kadar disiplinli olursanız olun, bu diyeti doğru şekilde uygularsanız hem devamlılığı yakalamanız kolaylaşır hem de psikolojik olarak çok daha iyi hissedersiniz.

Esnek Diyet Nedir?

Esnek diyet dendiğinde, istediğinizi yiyip istediğinizi içerek çok rahat bir diyet olacağını hayal edebilirsiniz. İnsanlar da genellikle bu tip diyetlere bu gözle bakıyorlar. Esnek diyet tam olarak bu değil.

Esnek diyet, mümkün mertebe kaliteli besinlerle kalori ihtiyacınızı karşılayarak kendinize bazı ufak sürprizler yapabildiğiniz diyettir. Yani bütün günü hamburgerle geçirdiğiniz bir diyetten bahsetmiyoruz. Ama eğer o günün öyle geçmesi gerekiyorsa, o günü hamburgerle geçirebileceğiniz bir diyetten bahsediyoruz.

Esnek diyetin sınırları, kaloriler ve makro besinlerdir. Eğer o gün almanız gereken miktarda kalori, karbonhidrat, yağ ve protein aldıysanız sınırlar içerisindesiniz demektir. Tabii ki tüm karbonhidratı şeker olarak almayacaksınız. Ancak böyle istisnalar diyeti bozduğunuz anlamına gelmeyecek.

Sevdiğiniz ancak diyet dostu olmayan yiyecekleri çizilen sınırlar içerisine dahil ettiğiniz takdirde, diyeti bozmuş olmayacaksınız. İşte esnek diyet tam olarak bu.

Esnek Diyet Nasıl Uygulanır?

Esnek diyet için günlük bazal kalori ihtiyacınızı hesaplayın. Ardından amacınıza göre bu miktarı arttırın, azaltın veya sabit tutun.

Amacınız kilo vermek ise %10 düşürüp, amacınız kilo almak ise %10 arttırabilirsiniz. Amacınız kilonuzu korumak ise bulduğunuz rakamla devam edebilirsiniz.

Kişisel tercihlerinize göre bu kalori sınırları dahilinde karbonhidrat, yağ ve protein miktarını belirleyin.

Sonraki adım yediklerinizi tüm gün saymak olacak. Günde yalnızca 15 dakika ayırıp yediklerinizi tutarak, sınırlarınızı genişletip daha rahat bir diyet uygulayabilirsiniz. İlk hafta zorlanacaksınız, ancak sonrasında bu sizin için basit bir alışkanlık olacak. Kaldı ki normalde yaptığınız diyette de kalori saymıyorsanız, yanlış bir diyet yapıyor olma ihtimaliniz çok yüksek…

Gün sonunda çizili sınırları aşmadıysanız, o gün pizza da yemiş olsanız çikolata da yemiş olsanız bu durum olumsuz değil!

Esnek Diyeti Niye Yapayım?

Image result for flexible dieting

Yapılan araştırmalara bakıldığında, diyete devamlılığın en büyük önleyicisi katı sınırlar. Şekeri aniden tamamen kesme kararını alarak diyete başlayan kişilerin çoğu diyete devamlılıkta sıkıntı yaşıyor. Psikolojik anlamda diyeti bir kısıtlamalar silsilesi olarak gören insanlar eninde sonunda diyeti bozup eski hallerine geri dönüyorlar.

Esnek diyet ile sınırları daha geniş tutarak, çok iyi sonuçlar alınabiliyor. Devamlılık daha kolay olabiliyor.

Ayrıca insanların 3 aylık dönemler olarak baktığı beslenme düzenini, hayatın bir parçası haline getirip uzun vadeli düşünebilmeyi de sağlayan bir sistem. 4 ayda 15 kilo verip hepsini sonradan geri almaktansa, sürekli olarak vücudunuza aldığınız besinlerin bilincinde olup iyi bir fiziğe sahip olmanızı sağlıyor.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!