Fit YaşamCelebrityIronman Halil Kılıç

Ironman Halil Kılıç

Spinning antrenmanları ile tanıdığımız Halil Kılıç, aslında pek çok spor dalında başarıya sahip. Ironman olarak da tanıdığımız Halil Kılıç hakkında bilinmeyenlerle beraber, antrenman ve beslenme rutinini sizin için konuştuk.

Öncelikle okuyucularımız için seni tanıyarak başlayalım, kendinden bahseder misin?

Marmara üniversitesi Beden Eğitimi Yüksek Okulu’ndan mezunum. Profesyonel spor hayatıma kürek sporuyla başladım ve ardından triathlon branşına geçiş yaparak, uzun yıllar profesyonel sporculuk hayatıma devam ettim. 15 yıldır fitness sektörünün içinde eğitmenlik yapıyorum. Şu anda 7.15 Units’in kurucu ortaklarındanım.

Spor ne zamandır hayatının öznesi, spor geçmişini özetler misin?

7 yıl Galatasaray Kürek Kulübü’nün sporcusuydum ve devamında yine bir 7 yıl Triathlon (IRONMAN) branşında dünya çağında birçok yarışmada mücadele verdim.

Günlük antrenman rutinin nasıl? Antrenman detaylarını bizimle paylaşır mısın?

Günde ortalama 2 antrenman yapıyorum. İlk programım vermiş olduğum grup derslerinde öğrencilerimle aynı antrenmanı yapmak; bu bana büyük keyif veriyor. İkinci antrenmanım, vücudumda eksik noktaları tamamlama üzerine yaptığım kuvvet antrenmanları.

En sevdiğin ağırlık antrenmanı hangisi, neden?

Bacak bölgesine olan saygım çok büyük, o yüzden favorim bacak antrenmanı.

Ne sıklıkla Interval Kardiyo yapıyorsun?

Interval kardiyo antrenmanını haftada 4 gün, Cycling ve HIIT Training olarak uyguluyorum.

Vücut geliştirme antrenman planları içinde, İnterval Kardiyo önerir misin?

İnsan anatomisi ve performansı her gün değişiyor; nedeni de antrenmanların birbirini desteklenmesi. Bu sebeple kuvvet antrenmanlarının dışında diğer antrenman türlerinin de uygulaması gerektiğini düşünüyorum.

Antrenmanlar sırasında motivasyonunu nasıl yüksek tutuyorsun?

Antrenman ve yarış motivasyonum bambaşkadır. Antrenmanları kendimi müziğe kaptırarak yapmak, bana çok iyi geliyor ve bu sayede antrenmandan daha fazla fayda sağladığımı da hissedebiliyorum. Müzik en büyük motivasyonum.

Antrenmanların sırasında en sık yapılan yanlış ne sence?

Bu soruya güncel bir cevap vereceğim. Antrenman esnasında telefon, televizyon vb. işlerle meşgul olmak tüm konsantrasyonu bozan bir faktör ve bunun devamında antrenman esnasındaki performansınızın tam olmadığını herkesin bilmesini isterim.

Yaz dönemine girmişken, fitness ve ağırlık çalışanlara özel bir önerin var mı?

Yaz dönemi antrenman temposunun azaldığı, beslenmenin daha da ön plana çıktığı bir süreç. Kuvvet antrenman temponuzu düşürüp, kardiyovasküler antrenmanlarınızı artırıp, beslenmenize konsantre olmanızda fayda var.

Beslenme tüyolarınız neler?

Başkalarının yaptıkları beslenme programlarını uygulamayın; kendinize iyi gelen besinleri seçin ve buna göre bir plan oluşturun. Mucize bir yiyecek yok, kısa sürede harika sonuç diye bir şey de yok. İstikrar var, devamlılık var. Antrenman öncesi tabii ki herkesin de artık bildiği gibi, enerji sağlaması açısından yüksek karbondihratlı besinler tüketiyorum.

Antrenmandan önce nasıl besleniyorsun?

Bir önceki soruda da bahsettiğim gibi vücut sistemime iyi gelen ve beni enerjik tutan, yaptığım antrenmandan tam performans almamı sağlayan, kendi beslenme alışkanlıklarım var.

En sevdiğin öğün ve favori yemeğini öğrenerek bitirelim.

Kesinlikle çılgın yumurtalı kahvaltı!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!