Fit YaşamM&F HersKadınlar İçin İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Kadınlar İçin İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

Manken olmak için boy ve kilo ölçüleri arayışını sonlandırıp ideal kadın kilosu ve vücut kitle indeksi konularına odaklanmaya hazır mısınız?

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme konularında farkındalığın artması ile birçok kişi; kilonun gerçekte ne olduğu, yiyeceklerden gelen fazla kalorilerin nasıl kilo aldırdığı ve aynı zamanda yetersiz beslenmenin neden kilo verdirdiği konularında bilgi sahibi oldu.

kadinlar-icin-ideal-kilo-nasil-hesaplanir

İdeal kadın kilosu, yüzyıllardır farklı beden ölçüleri ile birlikte farklı farklı yorumlanmış olsa da sağlıklı yaşam bize vücut kitle indeksine bağlı gerçek ideal kilonun ne olduğunu gösteriyor. Esasında vücut kitle indeksi tek başına sağlıklı olduğunuzu yüzde yüz tesciller diyemeyiz ancak kilo durumunuz ve orantınız hakkında iyi bir veridir.

İdeal Kadın Boyu ve Kilosu

Eğer basmakalıp öğretilmiş ideal ölçülere inanıyorsanız öncelikle bunları yıkmalısınız. Vücudunuz için insanların yaptığı yorumlardan daha önce gelen şey sağlığınız ve bilimsel ölçülerdir. Herkes ideal kadın boyu veya ideal kadın kilosu hakkında ölçüleri ileri sunuyor olabilir. Önemli olan aşağıda sizinle paylaştığımız tabloda boy kilo oranınızın hangi aralığa denk düştüğüdür. Bu sayede aşırı zayıftan aşırı kiloluya kadar hangi sınıfa dahil olduğunuzu görebilirsiniz.

kadinlar-icin-ideal-kilo-nasil-hesaplanir

Kadın boy kilo endeksi hesaplanırken yapılması gereken işlem, kilogram cinsinden kilonuzun metre cinsinden boyunuzun karesine bölünmesidir. Çıkan sonuç tabloda hangi aralığa denk geliyorsa o kilo grubuna dahilsiniz demektir. Bu sayıya biz vücut kitle indeksi diyoruz.

1.65 boy kadın kaç kilo olmalı sorusu üzerinden hemen size bir örnek verelim. Kağıt kalem aldıysanız başlıyoruz. Diyelim ki 50 kilosunuz. Boyunuz da 1.65 metre ya da 165 santimetre. Burada vücut kitle indeksinizi bulmak için kilonuzu 1.65’in karesine bölmeniz gerekiyor yani işlem şu olacak: 50/(1.67)2

Aslında bu durum erkekler için de aynı şekilde işlemektedir. Yani erkek kilo ve boy hesaplaması da aynı formül ile yapılır.

Hangi Aralıktasınız?

Tabloda çıkan sonucun aralığını bulduğunuzda hangi kilo grubuna dahil olduğunuzu görürsünüz. Normal kilo bölümündeyseniz sizi tebrik ederiz! Sonuç sizi üzdüyse de dert etmeye gerek yok. Artık hangi aralıkta ideal kiloda olacağınızı biliyorsunuz. Biraz egzersiz biraz beslenme ile ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.

Hızlıca Zayıflamak İçin Şok Diyet Yapmak Sağlıklı mı?

1 Yorum

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!