Fit YaşamEğlenceKadınlarla İlgili Okuduklarınıza İnanamayacağınız Derecede Tuhaf 13 Gerçek

Kadınlarla İlgili Okuduklarınıza İnanamayacağınız Derecede Tuhaf 13 Gerçek

Kadınlar ve erkekler arasındaki farklar hep konuşulur ama bu farkların biyolojik ve sosyolojik açıklamaları üzerinde çok fazla durulmaz. Örneğin neden kadınların 2 ila 10 yıl kadar erkeklere göre daha uzun süre yaşadığını pek de etraflıca bilinmez. Bu ve bunun gibi kadınlara özgü birçok tuhaf özelliğin altında yatan gerçekleri öğrenmeye ne dersiniz?

Duyunca nasıl yani diyeceğiniz, kadınların da gururla övünebileceği 13 tuhaf gerçek ile karşınızdayız!

13. Kadınlar Daha Çok Renk Görür

Erkekler için beyaz olan nesneler kadınlar için, fildişi, krem ya da yumurta kabuğu renklerine sahip olabiliyor. Neden mi? Bunun sebebi, kadınların renkler ve cisimler arasındaki farkları %20 oranında daha iyi ayırt edebilmesidir.

12. Kadın Vücudu Alkole Daha Az Dayanıklıdır

Üzücü bir gerçek ancak kadınlar böbrek ve karaciğer hastalıklarını geçirmeye daha yatkındır. Ayrıca alkol kaynaklı nörolojik sorunların kadınlarda görülme olasılığı da daha yüksektir. Bu sebeple alkol kadınlar için erkeklere oranla daha tehlikelidir.

11. Olgun Bir Vücut Kadınlarda Daha Çekicidir

Oedipus kompleksinden bağımsız olarak böyle bir gerçek de var… Bazı çalışmalar, doğurganlığı yüksek oranlı kadınların, doğum kontrolü uygulamayan ya da doğum yapmış kadınların erkeklere daha çekici geldiklerini göstermiş. Erkekler ayrıca bu çekiciliği kadınların kokularından ya da seslerinden de yakalayabiliyorlarmış.

10. Ortalama Bir Kadın Hayatı Boyunca Yaklaşık 2 Kilo Ruj Yutarlar

Yemeğinize, çatalınıza, bardağınıza bulaşan rujlara hiç dikkat ettiniz mi? Kadınlar dudaklarını yaladıkları ya da yemek yedikleri sırada az da olsa bir miktar ruj tüketiyor… Ortalama hesaplara bakıldığında 2 kiloya yakın yani yaklaşık 533 ruj yenmiş oluyor. Tabii ki bu miktar, ruj kullanım sıklığına ve miktarına bağlı olarak her kadın için farklı olabilir.

9. Kadınlar Risk Almaktan Çok Hoşlanmıyorlar

Bilimsel bir açıklamaya dayanarak kadınların erkeklere oranla daha kötü risk alabildiklerini görüyoruz. Yani, riske girdiklerinde erkeklere oranla daha az başarılı bir seçim yapmış oluyorlar… Bu durum, kadınların daha iyi bakıcı ve koruyucu olma ayrıca toplumda daha iyi yapılanma sağlayabilme becerilerine sahip olabilmeleri ile ilişkilendiriliyor.

8. Erkeklerini Şişmanlatıyor Olabilirler

Tuhaf bir şekilde uzun süreli ilişkiye sahip çoğu erkek irileşiyor ve kilo alıyor, bunun bir sebebinin kadınlar olabileceği düşünülüyor. Kadınların “koruyucu-bakıcı” kimliği iç güdüsel olarak ortaya çıkıyor.

7. Stil Konforun Önüne Geçebiliyor

Bilimsel olarak sebebi hâlâ açıklanamasa da, sosyolojik olarak kadınlar sosyal çevreye göre daha çok hareketlerini düzenleyebiliyor. Yüzyıllardır kadınlar dönemin stilini kendi konforlarının önüne koymuş durumda. Günümüzde ise sosyal medyanın da etkisi ile bu durum çok daha kolay gözlemlenebiliyor.

6. Kadınların Koku Alma Duyuları Daha Gelişmiş

Bununla ilgili teori kadınların ilk toplumlarda daha çok toplayıcılık yapmış olmasına dayanıyor. Buna bağlı olarak kadınların koku alma yeteneklerinin daha gelişkin olduğu düşünülüyor.

5. Kadın Beyninde Hücrelerin Yoğunluğu Daha Fazladır

Kadınların beyin yapısı vücutlarının kalan tüm dokuları gibi erkeklere oran ile küçüktür. Ancak bu beynin kapasitesi ve nörolojik etkinlikler açısından bir fark yaratmamaktadır çünkü kadın beyin hücreleri daha sıktır ve dolayısı ile daha yoğun paketlenmiştir.

4. Kadınlar Adları Duyulmamış Kahramanlardır

Konu icatlar olunca erkeklerin adını sıklıkla duyuyor olmamıza rağmen kadınların günlük hayatı kolaylaştıracak birçok icata sahip olduğunu biliyor musunuz? Yansıtmayan cam, tek kullanımlık çocuk bezleri, silecek siperleri, kağıt torbalar, bulaşık makinesi ve birçok başka yeniliğin patenti kadınlara ait.

3. Topuklar Eskiden Erkeklere Aitti

Seksapeliteyi arttırdığı için kadınla özleştirilen topuklar ilk çıktıklarında erkekler tarafından kullanılıyordur. 1600’lerde statü belirtmek için erkekleri taklit etmek amacı ile kadın modasına da aktarıldılar.

2. Yüz Okuma

Kadınlar her zaman erkeklere oranla daha iyi birer yüz, mimik ve ses okuyucu olmuştur bu da onların çok daha iyi birer iletişimci ve sosyal lider olmalarına yardımcı olmuştur. Bir toplulukta alfa karakterli bir kadın varsa o topluluktaki lider alfa erkek yerine alfa kadın olacaktır.

1. Çok Daha Uzun Bir Ömür!

Bazen kadın ve erkek ömrü arasında bir 10 yıl fark bile olabiliyor… Ortalamada ise kadınlar 2 ila 3 yıl kadar erkeklere oranla daha uzun yaşıyor. Bu gerçek sadece insanlar için geçerli değil, orangutan ve şempanzelerde de aynı durum gözlemlenmiş.

Sosyal Medyada Gördüğünüz “Mükemmel Vücutların” Gerçek Olmadığına Dikkat Çeken 12 Kadın

 

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!