Fit YaşamBeslenme Önerileri ve İpuçlarıKadınların Kreatin Kullanmaması Gerektiği Yalanını Açığa Çıkarıyoruz!

Kadınların Kreatin Kullanmaması Gerektiği Yalanını Açığa Çıkarıyoruz!

Yalnızca su tutup, kilolu bir görünüm yarattığını sandığınız kreatin aslında çok daha fazla etkiye sahip. Tabii ki kilolu bir görünüm yarattığı da yalan. Kadınların korkup kullanmadığı bu takviyenin aslında kadınların da çok işine yarayabileceğine dair bilimsel bilgileri sizler için mercek altına aldık.

Medya ve yalan yanlış yazılar sağolsun, kreatin yalnızca erkekler için üretilen bir supplement olarak algılanıyor. Kadınlar da kullanmaya korkuyor. Bu noktada supplement firmalarına da görev düşüyor, kadınlar için yapılan paketler içerisinde kreatinin de yer alması gerekiyor.

Kreatin bilimsel çalışmaların en desteklediği supplement. Bilimin bu kadar desteklediği bir takviye neden kadınlar için de kullanılabilir olmasın? Gücü arttıran, yağsız kütleyi arttıran ve performansı arttıran bu takviye kadınların da işine kesinlikle yarayacaktır.

Sizlere biraz piyasadaki kreatin yalanlarından bahsetmeliyiz. Başlıklarda gördükleriniz yalanlar, altında yazılanlar ise gerçekler olacak. En son başlıkta ise doğru bilgileri ele alacağız.

Kreatin Beni Şişirir ve Su Tutar

Image result for bulky female fitness model

Her zaman duyduğumuz şehir efsanesi. Şişip şişmemeniz beslenmenizle ilgilidir. Tek başına kreatin, size “bulk” görünümünü vermez. Eğer diyetteyseniz kreatinin böyle bir sonuç getirmesi mümkün olmaz. Eğer böyle bir etkisi olsaydı ve sizi Hulk yapabilseydi, gerçekten tüm erkekler koşarak satın alırdı.

Sürekli olarak daha ağır ağırlıklar kaldırmaya çalışmazsanız ve gerçekten çok fazla kalori tüketmezseniz tahmin ettiğiniz görüntünün oluşması çok zor. Hele ki testosteron seviyesi düşük cinsiyete mensupsanız!

Bu gerçekle yüzleşmelisiniz. Kadınların kas gelişimi süreci testosteron seviyesi yüzünden oldukça yavaştır. Şüphelendiğiniz şeyin olması için erkeklerden de fazla testosterona sahip olmanız gerekir.

Kreatin sandığınız kadar su da tutmaz. Kadınlardaki su tutumu oldukça azdır. Hatta bazı kadınların su attığı bile görülmektedir.

Yükleme gibi stratejiler yerine günlük optimum doz olan 3-5 gram kreatini kullanırsanız bu tip korkular yersizdir.

Kreatin sizi şişirmez, beslenmeniz şişirir…

Kreatin Güvenilir Değildir

Kreatinin bir steroid olduğundan dahi kuşkulanan birçok insan var. Nedense böyle bir algı oluşturulmuş… Piyasada en az yan etkiye ve en çok faydalı özelliğe sahip olan kreatinin böyle bir algıya sahip olması sizce de biraz tuhaf değil mi?

Herhangi bir yan etkisi yoktur, fazla dozu vücuttan sindirilerek atılır. Böbreklerde hali hazırda bir problem yoksa böbreklere de zarar vermez.

Yasaklı bir madde de kesinlikle değildir. Steroid olduğu düşünülmesi ise dünyanın en mantıksız fikridir, bir amino asitin steroid olduğunu dile getiren kişilere itibar edilmemelidir. Üstelik zaten vücudunuzda da üretilir! Balık ve etin de içerisinde bulunur, yalnızca çok küçük miktarlarda bulunduğu için takviye olarak tercih edilir (optimum doz için 1 kilograma yakın et yemeniz gerekebilir).

Kreatin Kadınlar İçin de İşe Yarar ve Güvenilir bir Takviyedir!

Bu başlık doğru olan başlık. Birçok araştırma erkekler üzerinde yapılmış olsa da bu kreatinin kadınlar için kullanılamaz bir takviye olduğunu göstermez.

Kreatin, kaslarda kreatin fosfat olarak bulunup enerji ihtiyacı olduğunda ATP’nin daha hızlı üretilebilmesine yardımcı olur. Bu nedenle performans ve güç için oldukça işe yarar bir takviyedir.

Birçok araştırmada kadınların kreatin kullanımında erkeklerden çok daha fazla güç kazanımının olduğu da görülüyor. 2003’teki bir araştırma kadınlarda %14,8 olan güç kazanımının aynı koşullar içerisinde erkeklerde %5,5 olduğunu göstermekte.

Dayanıklılık ve hız odaklı antrenmanlarda da sporcuların performansını geliştirdiği görülen kreatin, alabileceğiniz en etkili takviyelerdendir. Ayrıca piyasadaki en ucuz takviyelerden biri olduğunun da altı çizilmelidir.

Kadınlar İçin Günlük Kreatin Dozu

Klasik ve en optimum kullanım, günlük 3-5 gramlık doz olacaktır. Kesmenize gerek yok, antrenman olmayan günlerde dahi kullanmalısınız. Yükleme gibi stratejiler daha ileri seviye sporcular içindir, bu tip yüklemelerle vakit kaybetmek yerine sürekli ve düzenli kullanımla sonuçları görmeyi deneyin!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!