Fit YaşamGenelKış Bastırmadan: Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Kış Bastırmadan: Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Artık kış aylarında olduğumuza göre, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve güçlü kalmak için mümkün olan tüm sağlıklı yöntemlerden yararlanmamız gerekiyor. Kapıda olan sadece kış değil; salgın da beklenmedik şekilde büyüyor. Virüse karşı alacağımız önlemler farklı da olsa aksi bir durumda bu hastalığı daha basit şekilde atlatmanın yolları olduğunu biliyoruz.

İşte biz de tüm bunları dikkate alarak bu yazımızda bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri sizler için sıraladık.

Bitkisel Besinler Tüketin

Meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler ve baklagiller gibi bitkisel besinler, zararlı patojenlere karşı vücudunuzu güçlendiren antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Bu gıdalardaki antioksidanlar, vücudunuzda yüksek seviyelerde biriktiklerinde iltihaplanmaya neden olabilecek serbest radikaller adı verilen kararsız bileşiklerle savaşarak iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Bu arada, bitkisel gıdalarda bulunan lifler, bağırsak mikrobiyomunuzu veya bağırsağınızdaki sağlıklı bakterileri de besler. Sağlam bir bağırsak mikrobiyomu bağışıklığınızı artırır ve zararlı patojenlerin sindirim sisteminiz yoluyla vücudunuza girmesini engellemeye yardımcı olur. Ayrıca meyve ve sebzeler, soğuk algınlığının süresini azaltabilecek C vitamini gibi besinler açısından da zengindir.

Daha detaylı bilgi için “Bağışıklık Arttırıcı Besinler ile Kışa Hazırlanın!” yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Fermente Yiyecekler Tüketin veya Probiyotik Takviyeleri Alın

Fermente gıdalar, sindirim sisteminizi iyileştiren probiyotikler yani faydalı bakteriler açısından zengindir. Turşu ve kefir gibi gıdalar bu açıdan sık sık tercih edilir. Gelişmiş bir bağırsak bakteri ağına sahipseniz, bağışıklık hücreleriniz sağlıklı hücreler ve zararlı organizmalar arasında daha kolay ayrım yapar ve bu da bağışıklığınızın güçlenmesini sağlar.

Eğer düzenli olarak fermente yiyecekler tüketemeyeceğinizi düşünüyorsanız, probiyotik takviyeleri de sindirim sistemini güçlendirmenin başka bir yoludur.

Daha detaylı bilgi için “Probiyotik Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?” yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Orta Derecede Egzersiz Yapın

Uzun süreli ve yoğun egzersizler bağışıklık sisteminizi zorlayabilir ancak orta düzeyde ve sağlam bir egzersiz bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Düzenli yapılan orta düzeyde egzersizler, vücudunuzdaki iltihabı azaltır ve bağışıklık hücrelerinizin düzenli olarak yenilenmesine yardımcı olur.

Tempolu yürüyüş, sabit bisiklet, koşu, yüzme ve hafif yürüyüş bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için oldukça yeterlidir. Haftada en az 150 dakika orta düzeyde egzersiz yapmak bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi kışa hazırlar.

Susuz Kalmayın!

Hidrasyon sizi kesin olarak mikroplardan ve virüslerden korumaz, ancak dehidrasyonu önlemeniz genel sağlığınız için oldukça önemlidir.

Dehidrasyon baş ağrısına neden olabilir ve fiziksel performansınızı, odaklanmanızı, ruh halinizi, sindiriminizi, kalp ve böbrek fonksiyonunuzu etkileyebilir. Bu tarz durumlar hastalığa yatkınlığınızı artırabilir.

Takviyelerle Bağışıklığınızı Destekleyin

Aşağıdaki takviyelerle vücudunuzun genel bağışıklığını koruyabilirsiniz:

C Vitamini: 11.000’den fazla kişiyle yapılan bir araştırmaya göre, günde 1.000-2.000 mg C vitamini almak, soğuk algınlığının süresini yetişkinlerde %8 ve çocuklarda %14 azalttığı gözlemlenmiştir. (1)

D Vitamini: D vitamini eksikliği hastalanma ihtimalinizi artırabilir, bu nedenle D vitamini içeren takviyeler almak bu etkiyi ortadan kaldırabilir.

Çinko: Soğuk algınlığı olan 575 kişide yapılan bir incelemede, günde 75 mg’dan fazla çinko takviyesi, soğuk algınlığı süresini %33 azaltmıştır. (2)

Mürver: Yapılan bazı araştırmalarda mürverin viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarını azalttığı gözlemlenmiştir. (3)

Sarımsak: 146 kişide yapılan 12 haftalık bir çalışmada, sarımsak takviyesinin soğuk algınlığı insidansını yaklaşık %30 azalttığı gözlemlenmiştir. (4)

Kısacası, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yaşam tarzınızda ve beslenme şeklinizde ufak değişikler yapmanız yeterli olacaktır.

Ancak söylememiz gerekir ki, bu önerilerin hiçbiri COVID-19’u önleyemez, yalnızca vücudunuzun zararlı patojenlere karşı savunmasını güçlendirebilir.

Bağışıklık sisteminizi destekleyecek vitamin ve mineral takviyelerini Vitaminler.com‘da inceleyebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!