Fit YaşamGenelSivilcelerle İlgili Bir Kenara Bırakmanız Gereken 7 Efsane

Sivilcelerle İlgili Bir Kenara Bırakmanız Gereken 7 Efsane

Mükemmel bir sabaha uyandıktan beş dakika sonra yaşadığınız hayal kırıklığının sebebini söyleyelim: sivilceler!

Ergenlik yıllarından itibaren azalsa da yok olmayan. Kadın erkek fark etmeden en şık en güzel görünmeniz gereken günde yüzünüzün orta yerinde çıkıveren sivilceler… Eskiden beri sivilcelere çare ararken yok tonikti yok kremdi cebelleşip durduk. Hiçbir zaman sıkmadık ya da sıkmamak için kendimizi tuttuk çünkü biliyorduk ki sıkarsak izi kalacaktı… Peki gerçekten sivilce sıktığınızda çoğalan ya da izi kalan bir şey mi? Tıbbi ismiyle akne dediğimiz bu baş belası iltihaplı tepeciklerle ilgili ne kadar şeyi doğru biliyoruz?

Brightside, sivilce oluşumu ve sivilceden kurtulmaya dayalı mükemmel bilgiler toplamış, şimdiye dek bildiğiniz sivilce mitlerini rafa kaldırmanın vakti geldi!

7 Sivilce Efsanesi:

1.Yemek Düzeniniz ve Besinleriniz Sivilce Oluşumunu Tetiklemez

Aksine, tükettiğiniz besinlerin sivilce oluşumuna katkısı vardır.

Eskiden besinlerin ve sivilcelerin bir ilişkisinin olmadığı düşünülürken modern tıpta yapılan araştırmalar bazı besinleri tüketmekten kaçınmanın sivilce oluşumunuzu azaltabileceğini söylüyor.

Örneğin yüksek insülin salgılanması akne oluşumunu tetikliyor bu nedenle şeker tüketmek sivilce oluşumuna yatırım demek olabilir. Şekerin yanında, beyaz ekmek, bira, çikolata, soda gibi yüksek glisemik indeksi olan ürünlerden de kaçınmak gerekiyor.

Bu ürünlerin yerine;

Demir içeren et, yumurta, mantar ve deniz ürünleri tüketerek cildinizin yenilenmesini detekleyebilirsiniz.

Vitamin A içeriğine sahip havuç, ıspanak, lahana ile akne olan bölgenin iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Düşük glisemik indekse sahip tam tahıllı ekmekler, kuruyemiş, salatalık, karnabahar ile akne oluşumunun yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca, sivilcelerden kurtulmak adına kullanabileceğiniz takviyeler hakkında daha detaylı bilgiler için Sivilce Problemi Çekmemek İçin Kullanmanız Gereken 5 Takviye başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz!

2.Sigara Akne Yayılımını Kolaylaştırır

Sigara birçok hastalığa zemin yaratabilen bir alışkanlık olmasına rağmen sivilce oluşumuna ya da sivilce yayılmasına sebep olmuyor.

Sigaranın sivilce üzerinde etkisi ise şöyle; sigara içmeyi keserseniz, cildinizin oksijen alımı artar ve sivilceli yüzeyin iyileşme süreci hızlanır.

3.Kozmetik Ürünler Akneye Sebep Olur

Bütün kozmetik ürünler sivilce yapar ve düşmandır diye bir şey yok! Üzerinde komedojenik olmayan ibaresi bulunan kozmetik ürünler özellikle cilt problemi olan kişiler için üretilmiştir. Alkol ve yağ içeren kozmetik ürünlerden kaçının. Alkol, cildi kurutarak sivilce iltihabı oluşumunu tetikler. Yağ, cildi daha yağlı yapar ve hava gözeneklerini tıkar.

İçerisinde; aloe, retinol ve peptide 10 bulunan kozmetik ürünlerini tercih edin. Bu maddeler, kolajen üretimini arttırabilir ve sivilce iyileşmesine yardımcı olurlar.

4.Güneş Kremi Akneden Kurtulmanıza Yardımcı Olur

UV ışınlar da sivilce oluşumuna neden olabilir. Özellikle cildiniz problemli ise sivilcelerin yayılmaması için güneş kremi kullanmanızda fayda var.

5.Stres Sivilce Oluşturur

Bu konu ile ilgili yeni çalışmalar şunları gösteriyor; yeni sivilce oluşumları stres sebebi ile olmayabilir ama stresli olduğunuz dönemde sivilceniz zaten varsa sivilcelerinizin durumu kötüleşebilir. Çünkü stres iyileşme sürecinin önünde büyük bir engel oluşturur.

6.Yüzünüzü Yıkadıkça Sivilceleriniz Azalır

Yağ bezlerinin meyada getirdiği sebum salgısı cildinizdeki gözenekleri doldurarak siyah nokta ve sivilce oluşumuna sebep olurlar. Ne yazık ki gereğinden fazla yüz yıkamak bunun için bir çözüm değildir. Hatta yüzde tahrişe gidecek kadar yıkama yapmanız, sünger darbeleri vb. ciltte travma oluşturur. Bu da sivilcenin iyileşmesini zorlaştırır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra havlu kullanırken de kağıt havlu kullanırken de hafif darbelerle kurulamanızı öneririz.

7.Diş Macunu Sivilceyi Kurutur

Diş macunu, sivilce kurutabilir ancak bölgede tahriş ve kızarıklıklara sebep olabilir.

Benzoyl Peroxide bazlı ürünler kullanarak akne iyileşmesine destek olabilirsiniz.

Bonus

Cildinizi irite edecek sivilce sıkma hareketinden vazgeçmeniz gerektyiğini hatırlatalım. Sivilce sıkmak bögedeki iltihabın yayılmasına neden olacağı gibi elinizdeki bakterilerin de cildinize yayılıp yeni enfeksiyonlara sebep olması için bir davettir. Siyah nokta sıkmayı da gözden geçirmelisiniz. Bunun yerine diş ipi kullanmayı deneyebilirsiniz. İleri derece cilt problemleri yaşıyorsanız muhakkak bir uzmana danışın deriz.

1 Yorum

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!