Fit YaşamAntrenman ve Fitness ProgramlarıŞort Mevsimi Gelirken Yeni Hedef: Kalf Kasları

Şort Mevsimi Gelirken Yeni Hedef: Kalf Kasları

Şort mevsimi düşündüğünüzden daha yakınken harekete geçmek için yaz aylarını ve plaj mevsimini beklemek çok geç olur. Kaslarınızda şok etkisi yaratacak bu antrenman ile kalf kaslarınızı geliştirin.

DİKKAT: Kalf kasları, geliştirmesi en zor ve inatçı kaslar arasında gösterilebilir. İşte tam da bu yüzden kişisel antrenör ve evler için özel spor salonları tasarlayan Jim Ryno bu “şok rutin” antrenmanını tasarladı. Denemenizi de şart koşuyor.

İlk bakışta antrenman o kadar da şok etkisi yaratacakmış gibi görünmeyebilir. Her biri iki setle sadece dört egzersiz mi yapılacak? Hiç zor görünmüyor. Ancak şeytan ayrıntıda gizlidir, bu antrenmanın gizli detayı ise şöyle: antrenman üç hafta boyunca haftada altı kez yapılacak ve üç haftanın ardından yoğunluk hafifleterek yalnızca bir kez yapılacak. Ryno, aynı zamanda ilk ve son iki egzersizlerde süper set yapıldığını söylüyor. Bu yüksek frekanstaki antrenmanla dört haftayı geride bıraktığınız zaman, daha genel hareketlerden oluşan haftada iki üç gün yapılacak antrenmanlara geçiş yapmalısınız. Bu arada, bahsettiğimiz o daha genel antrenmanlara geçerken hacim kazanıp belirginleşmiş kalf kaslarınızın tadını çıkarın.

STANDING CALF RAISE

Her yerde mutlaka karşılaştığımız bu kalf egzersizi genelde 15 ve üzeri tekrarla yapılır. Bu antrenmanda ağırlıklar kullanıp tekrarları tek hanede tutuyor olacaksınız. Ancak hareketleri tam anlamıyla gerçekleştirmeye dikkat edin, her tekrarda olabildiğince parmak uçlarına yükseldiğinizden emin olun.

SINGLE-LEG BOX JUMPS ( A-ÖNE ve B-YANA)

Tekrarları sürekli tutun ve step tahtası veya üzerinden sıçrayabileceğiniz bir yükselti kullanın. Her set toplamda 80 tekrardan oluşacak; 20 tekrar öne doğru, 20 tekrar da yana doğru sıçramayla yapılacak.

DUMBBELL CALF JUMPS (POGOS)

Dizlerden esneyerek yerinizde sıçrayın. 20 tekrara erişene kadar tekrarları sürdürün. Ağırlıkları hızınızı kesmeyecek ölçüde seçin.

SEATED CALF RAISE

Antrenmanın bu kısmında, 20 tekrar zorlayıcı olacaktır ve egzersizi daha hafif hareketlerle geçmeye meyledebilirsiniz. Hareketleri tamamıyla yaptığınızdan emin olun. İkinci sette egzersizi tam olarak yapabilmek için gerekiyorsa ağırlıkları hafifletin

KALF KASLARI ANTRENMANI

Egzersiz Set Tekrar Dinlenme
Standing Calf Raise 2 8 10-20 Saniye
SÜPERSET
Dumbbell Calf Jumps 2 20 1 dakika
Seated Calf Raise 2 20 10-20 Saniye
SÜPERSET
Single-leg Box Jump (Öne ve Yana) 2 40/Bacak 1 dakika

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!