Fit YaşamM&F HersSpor Taytı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kriter

Spor Taytı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Kriter

Eğer düzenli egzersiz yapıyorsanız en çok kullandığınız ve eskittiğiniz kıyafet hangisi? Spor taytı olabilir mi?

Tayt modelleri artık modanın sınırlarına sığamıyor! Her stile uygun seçeneklerle kendinizi içinde çok iyi hissedeceğiniz ve spor motivasyonunuzu sürekli yüksek tutacak modeller mevcut.

Sadece spor ürünleri satan markalar değil günlük giyim parçaları satan markalar da renk renk desen desen spor taytları satmaya başladı. Hemen her bütçeye ve zevke uygun spor kıyafetleri artık her yerde.

Adidas, Nike, Under Armour gibi markaların yanı sıra birçok farklı marka bütçenizi zorlamayan modellerini de çeşitlendiriyor. Sıkıcı, düz, siyah eşorfmanlara takılı kalmak zorunda değilsiniz! Kendinize bir hediye seçin ve spora daha dinamik başlayın!

Her tarz, her kumaş ve renkte spor taytı modelleri bulunuyor. Peki spor taytı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini gerçekten biliyor musunuz?

Hangi Tayt Hangi Spor İçin Kullanılır?

Toplumdaki bilinç düzeyi arttıkça teknoloji ve spor da bir araya gelen kavramlardan ikisi oldu.

Spor taytı nasıl seçilir?

Birçok spor dalı için farklı özelliklerde kıyafetler üretiliyor. Yaptığınız spora uygun bir kıyafet giymek, egzersiz performansınızı korumanıza yardımcı olur hatta sizin egzersizi yaparken daha rahat hareket edebilmenizi ve dolayısıyla keyif alabilmenizi sağlar. Bu sebeple hangi taytın hangi spora uygun olduğunu bilmelisiniz.

Eğer nefes alan ve rüzgarı fazla kesmeyen bir tayt modeli seçerseniz açık havada koşu antrenmanı yaparken üşüyebilirsiniz. Ayrıca %100 pamuk olan ürünler terin vücudunuza yapışmasına sebep olabilir. Yani koşu yaparken ince ve pamuklu taytları terih etmeniz iyi sonuçlar yaratmaz.

Yoga ile uğraşıyorsanız esneme kabiliyeti yüksek bir tayt giymeniz egzersiz sırasında rahat hareket edebilmeniz ve nefes alabilmeniz açısından çok önemlidir. Yoga yaparken elastik kumaşlardan yapılmış taytları tercih etmeniz gerekir.

Spor taytının en çok kullanıldığı branşlardan olan yoga hakkında daha çok bilgi almak istiyor ve yoganın faydalarını öğrenmek istiyorsanız “Yoga Yapmanız İçin 5 Önemli Neden” yazımızı okuyabilir ve neden esnek kumaşlı taytların bu spora daha uygun olacağını anlayabilirsiniz.

Pilates ve yoga gibi yere oturmanız, bazı nesnelere bacaklarınızı dayamanız gereken sporlarda fermuar ya da herhangi bir aksesuara sahip ürünler giymeniz bu aksesuarların size batmasına sebep olabilir ve sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden yoga ve pilates tatytınızda sivri tarafları olan aksesuarların olmamasına özen göstermelisiniz.

Artık spor taytı sadece kadınların değil erkeklerin de tercih ettiği bir ürün. Erkek tayt modelleri özellikle koşucular, bisikletçiler ve ağırlık antrenmanı yapan kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bunun sebebi de yine kullanışlı ve pratik olmaları ile ilgili!

Spor taytı nasıl seçilir?

Bisiklet ve koşu gibi sporlarda adeta sizin bir parçanız haline gelen, bir yere takılma riski olmayan kıyafetler oldukça kullanışlı seçenekler arasında yer alır.

Farklı sporlardan esinlenerek yazdığımız bu yazıda spor taytı seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı özellikleri sizler için tek tek sıralayalım:

  1. %100 pamuk ürünler tercih edilmemeli
  2. Nefes alan ve teri atabilen ürünler tercih edilmeli
  3. Kolay esneyebilen ancak formunu kaybetmeyen ürünler tercih edilmeli
  4. Aksesuar ve fermuarsız ürünler tercih edilmeli
  5. Kaymaz yapıda olan kumaşlar seçilmeli (özellikle pilates ve yoga için önemli)
  6. Hızlı kuruyabilmeli

Spor giyimde ihtiyacınız olabilecek tayt, basic t-hirt, spor çorabı ve spor ayakkabısı gibi parçaları incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Günlük Giyimde Tayt

Moda dünyasının spor giyime daha fazla yönelmesi tayt çeşitliliğini de artırdı. Artık Stella McCartney gibi lüks modanın temsilcileri de spor ürünler üreten markalar ile işbirlikleri içerisinde bulunuyor. Bu durum da özellikle spor giyimi seven kişiler için harika oldu.

Spor taytı nasıl seçilir?

Çünkü artık her zevke hitap edecek tayt bulmak kolaylaştı. Günlük giyim için üretilen taytlara; parlak kumaşlar, deriler, neonlar, çiçek desenleri, şeffaf, tül detaylar, fermuarlar, dikiş ve nakış detayları, kısacası aklınıza gelebilecek her türlü ekleme yapılmaya başlandı. Bütçe konusunda da günlük tayt modelleri sizi zorlamıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz teknik özellikler günlük giyim için çok da fazla önemli olmayabilir. Bu sebeple tayt seçimi yaparken tamamen kendi zevkinize göre hareket etmekte özgürsünüz!

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!