Fit YaşamBeslenme Önerileri ve İpuçlarıSpora Yeni Başlayanlar İçin Kilo Alma Yöntemleri

Spora Yeni Başlayanlar İçin Kilo Alma Yöntemleri

Spora yeni başlayanlar için kilo almak aslında kilo vermek kadar problem olabilen bir süreçtir. Bunun nedeni kilo almak istenirken yağlanmadan, göbek yapmadan kilo almak istenilmesidir. Kişi zaten spora yeni başlayan biri olarak antrenman ve beslenme programına yeni yeni alışmaktadır. Bir de göbek yapmadan nasıl kilo alacağım diye düşünülür. Bu mümkün değilmiş gibi görünse de göbek yapmadan kilo alabilirsiniz.

Clean bulk dediğimiz sağlıklı ve rahatsız edici bir görünüm olmadan kilo almak için kalori alımınıza çok dikkat etmeniz gerekir. Tıpkı kilo verirken kalori açığı oluşturmanız gibi kilo almak için de kalori fazlası oluşturmak için çabalayacaksınız. Bunu yapması görece kolay. Yeterki sağlıklı besinlerden kilo alın.

Kilo Almak İçin Kalori Fazlası Nasıl Oluşturulur?

Burada temel olan, günlük kalori ihtiyacınızın üzerine çıkmak. Bu da şu demek: günlük enerji tüketiminiz için gerekli olan kaloriden fazlasını vücuda almak. Kaloriler yağ, protein ve karbonhidratlardan gelir. Kilo alma dönemindeyken proteinden gelecek kaloriye çok da ihtiyacınız olmayacaktır daha çok karbonhidratlar aradığınız besinlerdir. Aslında karbonhidratlar kilo almak ve kilo vermek için düzenlemeniz gereken besinlerdir.

Kilo verme sürecinde antrenman sıklığınızı arttırdığınızda glikojen depolarınız ve antrenman enerjiniz için karbonhidrat tüketimi yaparsınız ancak protein tüketiminin burada görevi daha zor ve uzun sindirilmesi ile uzun tokluk ve enerji hissi ile kilo vermenize yardımcı olmasıdır. Şu şekilde kısaltabiliriz: proteinler kilo almanızı değil kilo vermenizi destekleyecek besinlerdir. Bu yüzden kilo almak isterken dikkatinizi karbonhidratlara yöneltmelisiniz.

Spora yeni başlayanlar için de profesyonel sporcular için de bu durum geçerlidir. Çünkü insan metabolizması belirli bir şekilde çalışır. Evet; endomorf, ektomorf ve mezomorf vücut türleri arasında birtakım farklılıklar olabilir ancak bu durumda da bireyin vücut türüne göre bir uzman eşliğinde antrenman ve beslenme programı hazırlaması yeterli olacaktır. Çünkü gerçekten vücudunuz kalorinin fazlasını siz ne yaparsanız yapın kiloya dönüştürecek, kalori azı ile de kilo vermenize yardımcı olacak.

Spora yeni başlayanlar özellikle kas geliştirmek istedikleri zaman elbette kiloya ihtiyaç duyarlar. Bunun için beslenme programınızda günlük yer veremediğiniz karbonhidrat ihtiyacınızı karşılayacak gıda takviyeleri mevcuttur. Karbonhidratlar hem spor yaparken enerji ihtiyacınızı karşılayacak hem de kalori fazlası oluşturmanızı sağlayacaktır. Gainer dediğimiz kilo ve hacim kazandırıcı supplementler karbonhidrat ağırlıklı ve protein içerikli ürünlerdir. Dolayısıyla hem bulk döneminde hem de kas geliştirmek için kilo almak isterken gainer supplementlerini tercih edebilirsiniz.

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!