Fit YaşamGenelSporun Mental Sağlığınız Üzerindeki 7 Pozitif Etkisini Biliyor musunuz?

Sporun Mental Sağlığınız Üzerindeki 7 Pozitif Etkisini Biliyor musunuz?

Biraz yorgun, biraz moralsiz, biraz düşünceliyseniz, spor yapmayı ertelemek için lüksünüz yok demektir. Bunun sebebi ise sporun araştırmalarca kanıtlanmış, mental sağlığa iyi gelen 7 faydaya sahip olmasıdır.

İşte Mental Sağlığınız İçin Sporun 7 Yararı:

1. Spor Modunuzu Yükseltir

sporun-mental-faydalari

Biraz mutluluk biraz da rahatlama ister miydiniz? Bir fiziksel aktivite yapmaya başlayın. İster spor salonunda biraz aletler ile haşır neşir olun ister sahil kenarında ya da ağaçlık bir alanda tempolu bir yürüyüş yapın isterseniz arkadaşlarla maç yapın. Beyin kimyasallarınızda mutluluk hormonunu ve rahatlamayı tetikleyen spor sayesinde hem fiziksel hem de mental gelişim yaşayacaksınız. Ayrıca takım oyunlarında arkadaşlarınız ile iletişim kurmanızda ve sosyal becerilerinizi arttırmanızda da spor yardımcı olacaktır.

[ls_content_block id=”13465″]

2. Spor Konsantrasyonunuzu Arttırır

Düzenli fiziksel aktivite, ilerleyen yaş karşısında mental sağlığınızı korumak için ideal bir yoldur. Kritik düşünme, öğrenme, yargı gücünü ve objektif bakış açısını geliştiren spğor sayesinde mental sağlığınız zinde kalır. Aerobik ve kas güçlendirici egzersiz kombinasyonları bu konuda oldukça iyidir. Haftada 3 ile 5 gün 30ar dakika spora zaman ayırmak, mental sağlığınızı korunmasına yardımcı olabilir.

3. Spor Stres ve Depresyonu Azaltır

sporun-mental-faydalari

Fiziksel olarak aktif biriyseniz beyniniz günün stres getiren düşünceleri ile daha az başbaşa kalacaktır. Dolayısıyla olumsuz ve stres yaratacak negatif düşüncelerden uzaklaşmış olacaksınız. Egzersiz yapmak vücudunuzdaki stres hormonu seviyelerini azaltır. Aynı zamanda da endorfin üretimini arttırır. Bu iki durum depresyondan sizi korumaya yardımcı olur. Hatta sıkı bir antrenman sonrası endorfin hormonu sizi çok daha rahatlamış ve optimist hissettirir.

4. Spor Uyku Alışkanlığınızı Düzenler

Spor ve diğer fiziksel aktiviteler uyku kalitenizin artmasına da katkı sağlar. Bunu, daha kolay ve hızlı uykuya dalmanızı sağlarken daha derin uyumanıza yardımcı olarak yapar. Kaliteli bir uyku, ertesi gün uyandığınızda güne olan bakışınızı da olumlu yönde etkileyecektir. Burada dikkat etmeniz gereken sporu çok çok geç bir saate bırakmamak. Bazen geç yapılan antrenmanlar sizi uykusuz bırakacak şekilde enerjik hissettirebilir.

5. Spor Sağlıklı Bir Kiloda Kalmanıza Yardımcı Olur

sporun-mental-faydalari

Spor The Centers for Disease Control and Prevention (Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri) tarafından sağlıklı bir kiloya sahip olabilmek için önerilmektedir. Farklı sporlardan, yüzme, bisiklet ve ağırlık kaldırma hem kalori yakma hem de kas oluşturma konusunda oldukça faydalıdır. Sağlıklı bir kiloda kalabilmek ve yağ yerine kas oluşturabilmek, diyabet, kolesterol, hipertansiyon gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olur. Bu da kendinizi daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olur.

6. Spor Özgüveninizi Arttırır

Düzenli spor yapmak özgüveninizi ve özsaygınızı arttırır. Becerileriniz, gücünüz ve dayanıklılığınız spor ile artar ve bu da sizin mental olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Gelişme hissi günlük yaşamınızda diğer işlerinizde de daha çok başarılı olmanızda ve kendinizi iyi hissetmenizde etkilidir.

7. Spor Liderlik Becerileri İle İlişkilidir

sporun-mental-faydalari

Basketbol ve futbol gibi grup sporları, liderlik becerilerinin gelişmesinde önemli rol oynar. Bu tip oyunlar sayesinde kişiler takım olma, liderlik becerileri ve sosyal ortamda birlikte kazanma ve çalışma sistemlerini çok daha kolay bir şekilde öğrenebilmektedir. “Takım olma” durumu da çoğu zaman güçlü lider kimlikler oluşturmada önem taşır.

Çocuklar İçin Sporun Faydaları

Yukarıda bahsettiğimiz tüm yararlar çocuklar için de geçerlidir. Ancak yetişkinlere göre önemli bir fark taşırlar; çocukken düzenli egzersiz yapmaya başlamak, daha uzun süre aktif bir hayata sahip olmak ve ilerleyen yaşlarda da daha çok aktifliği korumak demektir. Ayrıca çocukken düzenli spor yapmanın bir diğer yararı ise, ileriki yıllarda akademik ve çalışma hayatında daha iyi bir performans sağlanmasıdır.

Kaynak: Healthline

3 Aydan Fazla Sürüyorsa Dikkat! Kronik Ağrıyı Azaltmak İçin 7 Öneri

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!