Muscle & FitnessM&F HersVajinismus Hastalığını Yenmek İçin Yapmanız Gerekenler

Vajinismus Hastalığını Yenmek İçin Yapmanız Gerekenler

Vajinismus hastalığı, kadınların vajina kaslarını (pelvik kasları) cinsel ilişki sırasında istemeden kasmaları ile oluşan bir durumdur. Bu problem cinsel yaşamı olumsuz etkileyebildiği gibi kadınların kendilerini kötü hissetmelerine neden olabilir, jinekolog muayenelerini ve tampon kullanımlarını engelleyebilir.

Vajinismus tedavisi mümkündür ve evde yapılabilecek bazı uygulamalar ile de tedavi edilebilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Acı hissedilen cinsel ilişki en önemli belirtidir. Penetrasyon sırasında kadının pelvik kaslarının kasılı kalması ve ilişkiyi engellemesini kadınlar, tıpkı duvara vurmaya benzetir. Çoğunlukla erkek cinsel organının geri çekilmesi ile kasılma bitebilir ancak bu durum tekrarlayabilmektedir.

vajinismus-egzersizleri

Vajinismus hastalığına sahip birçok kadın jinekolojik muayene sırasında da kendini rahatsız hisseder. Bazı kadınlar vajinimus sebebi ile tampon kullanamazlar.

Vajinismus ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Vajinismus Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?yazımızı okuyabilirsiniz.

Vajinismus Neden Olur?

Doktorların vajinismusun tam olarak neden gerçekleştiğine emin değildirler. Çoğunlukla anksiyete vajinismusun oluşmasına sebep olsa da bu durum sadece cinsel ilişkiden korkmaya bağlı da gerçekleşebilir. Aslında her iki durum da psikolojik nedenlerden gerçekleşmektedir.

Bazı durumlarda kadınlar partnerleri ile birlikte olmak isteseler de bunu gerçekleştiremezler. Bazen kadınlardaki bu durum tek bir kişi karşısında gerçekleşebilir. Bazen geçmiş olumsuz medikal kontroller kadınların vajinismus ile karşı karşıya kalmasına sebep olabilir.

Her kadında durum farklı gelişebileceği için belirtilerin doğru incelenip jinekolog ile paylaşılması gerekmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birçok kadının konuşmaya çekindiği cinsel problemlerden bir tanesi olan vajinismus tedavisi olan bir hastalıktır. Evde yapılabilecek kegel egzersizleri vajinal bölgedeki pelvik kasları üzerinde kontrolün geliştirilmesini hedef alır. (1)

vajinismus-egzersizleri

Yine de eğer vajinismus problemine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir jinekolog ile durumu görüşmeli, gerekirse bu konu ile ilgili bir psikoloğa danışmalısınız. Hekimler size hastalığınızı hızlıca yenmeniz için destek olacaktır.

Evde tek başınıza kolaylıkla yapabileceğiniz kegel egzersizleri oldukça basit bir hareketten oluşur. Kaslarınızı kasıp bırakarak uygulayacağınız bu hareketler sizin pelvik kaslarınız üzerindeki kontrolü sağlamanıza ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Kegel egzersizlerini uygulamayı ilk olarak idrarınızı yaparken deneyebilirsiniz. Bunun için idrarınızı yaparken pelvik kaslarınızı kasıp akışı engelleyin. Bu şekilde 2-10 saniye kadar bekleyerek yeniden idrarınızı yapmaya devam edin. Bu egzersizi gün içerisinde tuvalete girdiğiniz zamanlarda tekrarlayabilirsiniz.

Aynı şekilde egzersizi tuvallette değilken de uygulayabilirsiniz. İdrarınızı yaparken kasıp açtığınız kaslarınızı sıkıp, 2-10 saniye kadar bekleyip kaslarınızı gevşetebilirsiniz.

Bir seferde 20 kere hareketi tekrarlamaya çalışın.

Bu şekilde birkaç gün boyunca egzersizlere devam edin. Kegel egzersizlerine kendinizi hazır hissettiğiniz zamanda parmaklarınızı kullanmayı ekleyebilirsiniz. Birçok kadın cinsel öğretiler ve düşünce yapısı doğrultusu ile bu tür bir denemeyi kolay kolay kabul etmemektedir. Ancak vajinaya dokunma ve vajina duvarlarını kegel egzersizi sırasında hissetme cinsel ilişki sırasında yaşanılan kasılmaların benzerlerinin oluşmasına yer vererek kaslarınızı daha iyi bir şekilde kontrol edebilmeniz için çalışmanıza destek olabilir. Bu, kasılmaların azalmasını sağlayabilir. 1-2 parmağınız ile kendinizi rahat hissettikçe bu denemeleri yapabilirsiniz. Rahatsız olduğunuz durumda her zaman işlemi durdurabilirsiniz.

vajinismus-egzersizleri

Kegel egzersizlerini uygularken ayna karşısında çalışmak kişinin kendi vajinasını daha iyi tanımasına ve varolan olumsuz düşüncelerini rahatlatmasına yardımcı olabilir. Kegel egzersizlerini uygulamadığınız zamanlarda da ayna karşısında genital bölgenizi gün içerisinde inceleyebilirsiniz. Bu da vajinismus probleminizin azalmasına yardımcı olabilir.

Pelvik kaslarınızın daha çok güçlenmesine ve sizin pelvik kaslarınızı daha iyi kontrol edebilmenize yardımcı olan fitness hareketlerini öğrenmek için Pelvik Kaslarını Güçlendiren Kegel Egzersizleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer ayna tedavisini, dokunmayı ve kegel egzersizlerini denedim ancak vajinismus problemini hâlâ yaşıyorum diyorsanız bu durumu jinekoloğunuz ile paylaşmanız gerekmektedir. Kadınların vajinismus yaşamasının birçok nedeni olabilir. İlk ilişki korkusu, önceki olumsuz cinsel deneyimler, travmalar, olumsuz cinsel öğretiler, taciz, kötü geçen jinekolojik muayeneler vajinismus sebebi olabilir. Bazen hamilelik ve doğum sonrası vajinismus yaşanabilir. Önceden bu probleme sahip olmayan kadınlarda bile vajinismus görülebilir.

Bu sebeple jinekolog ile durumunuzu paylaşmalı hekiminizin de önerisini dikkate alarak durumu psikolog ile görüşmeyi deneyebilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!