Fit YaşamDiyet Önerileri ve İpuçlarıHızlıca Zayıflamak İçin Şok Diyet Yapmak Sağlıklı mı?

Hızlıca Zayıflamak İçin Şok Diyet Yapmak Sağlıklı mı?

Eğri oturup doğru konuşalım aranızdan şok tehlikede çalıştı ya da başarısız oldular hayali şok diyeti bulmaya çalışıyor. Yalnız kötü bir haberimiz var: şok diyet sağlığınız zararlı zararlı.

Normal hızda kilo vermek sıkıcı ve yeterince sabırlı yeterli katlanılması zor bir şey olabiliyor. Ayrıca bir önce hayalinizdeki vücuda fikri fikri çekici kabul etmek istiyor. Ancak şok diyetler gerçekten ne kadar güvenli? İnternette karşınıza çıkıyor 2 günde şok diyet , 3 günlük şok diyet , etkili şok diyet sizin sağlığınızı nasıl etkiler?

Bu yazımızda test edeceğimiz olarak şok diyet ile nasıl kilo vereceğinden, sağlığınız ile ilgili ne gibi yarış yaşayabileceğiniz ve normal diyet ile kıyaslandığında şok diyetin ne kadar büyüyeceğiz.

Şok Diyet Nedir?

Kişiden zayıflamak için normal bir diyet ve egzersiz yerine daha kolay olduğu için şok diyet arayışına girer.

Zayıflamak, kiloda mutlu hissetmiyorsanız normal bir istektir. Birçok kişi hayatının uzun bölümünde egzersizler ve diyetler ile uğraşmıştır. Aralarından denk gelip şok diyet ile zayıflama yapan birini duyduysanız akabinde kurduğu cümle de “ama sonra verdiğim kiloları hemen geri aldım” olmuştur. Muyuz yanılıyor?

Şok, birkaç gün yazın diyet kiloyu ya da daha iyi vermenizi size vaat eder. Şok diyet yapanlar gerçekten bu tip sonuçlarla karşılaşabilmektedirler. Tabii ki bu diyetin devamında da büyük sağlık diyet ve aşırı kilo alımları yaşanır… Esasında şok diyet aynı zaman dilimi veya normal bir diyet ile aynı kilo verdirebildiği bilimsel olarak çalışılmıştır ancak birazdan bahsedeceğimiz sağlık problemleri normal bir diyet ve egzersiz yapanlarda 5 tane diyet ve aşırı kilo alımları diyet gibi sistemlere başvuranlarda bu problemler baş gösterdi.

Öncelikle kilo vermenin ne kadarının güvenilirliğine bakalım.

Ne Kadar Kilo Vermek Normaldir?

zayiflamak-icin-sok-diyet-yapmak-saglikli-mi

Uzmanlara göre Göre Haftada 0,5-1 kilo Arasında kilo vermek Sağlıklı güvenlidir ettik. Bundan daha fazla zaman vermek ise sağlık problemlerine neden olabileceği için bir diyetisyen ya da doktor takibi ile hareket edilmelidir.

Normalde egzersiz ve diyet ile haftada 1 kilo yakabilirsiniz. Egzersiz miktarınızı artırmak ya da kalorilerinizi daha da azaltmak biraz daha fazla bir fark oluşturabilir. Bu tür beslenmelerde siz günlük ihtiyacenden 300-500 kalori daha az alırsınız.

Diyete başladığınız ilk haftada daha fazla kilo verebilirsiniz bunun sebebi; Vücudunuzun glikojen depolarını tüketirken de glikojenin vücutta tuttuğu fazla suyu da atmasıdır. Buna da su atma deriz.

Ancak şok diyet stilinde bir beslenme uyguladığınızda bu durum kritik seviyelerde kalori alımınızı kısaltmanız gerekir. Meyveli şok diyetler günde 800 kalori gibi bir miktarın vücuda alınmasına sebep olur. Bu çok kısa vadede boy kilo verdirir ancak doğru beslenemediğiniz için metabolizmanızda ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Hızlıca Zayıflarken Sağlığınızda Neler Olur?

Olumsuz etkileneceğinizi belirttik. Bunları şimdi daha detaylı açıklayalım:

1. Kaş Kaybedebilirsiniz

Kilo vermek demek her zaman yağ yakmak demek değildir.

Siz hızla kilo verirken bunu su atarak ve kaslarınızı eriterek gerçekleştiriyor olabilirsiniz.

5 hafta sürecek bir araştırmada 22 kişilik ve 25 kişilik iki grup oluşturulmuş. Bu gruplardan 25 kişilik olanına günlük 500 kalorilik bir ve diğer gruba 1250 kalorilik bir diyet uygulatılmış. Araştırma aynı oranda kilo vermelerine rağmen, 500 kalori tüketimi yapan grubun Üyeleri diğer gruptan 6 kat fazla kas kaybına uğramış. ( 1 )

2. Metabolizmanızı Yavaşlatabilirsiniz

Metabolizma 1 günde ne kadar kalori yaktığınızı test edin. Yavaş bir metabolizma 1 günde daha az kalori yakımı demektir.

Çeşitli araştırma, hızlı kilo vermenin her gün% 23 oranla daha az kilo verdiğini gösteriyor. ( 2 , 3 )

Metabolizmanızın yavaşlama sebepleri ise kas kaybetmeye başlamanız ve tiroid gibi bazı hormon seviyelerinizin azalmasıdır. ( 4 , 5 )

3. Ciddi Besin Eksiklerine Bağlı Sorunlar

zayiflamak-icin-sok-diyet-yapmak-saglikli-mi

Kalorileri kısarken protein yağ karbonhidrat vitamin ve mineralleri de kıstığınızı unutmamalısınız. Kilo ihtiyacı olan içeriği eksiklikleri aşağıdaki sorunların oluşmasına sebep olabilir:

 • Saç dökülmesi
 • Aşırı yorgunluk
 • Zayıflama sistemi
 • Kemiklerde zayıflama ve kırılganlaşma
 • Kramplar
 • Baş dönmesi ve baş ağrısı

4. Sindirim Sisteminizi Zorlayabilirsiniz

Mideniz ve bağırsaklarınız yediğiniz yiyecekleri sindirebilmek ve vücut için birtakım besinlere ihtiyaç duyarlar. Tabii ki bu besinlerin eksikliğinde de bulantı, karın ağrısı, kabızlık, diğer sindirim problemlerine sahip olabilirsiniz.

5. Safra Kesesi Taşı Oluşturabilirsiniz

Safra kesenizde kısa zamanda çok fazla kilo vermenize bağlı olarak taş taşınabilir. ( 6 , 7 )

Normalde safra keseniz yağları sindirebilmek için bir sindirim sıvısı ile dolar. Eğer fazla yemek yemiyorsanız safra kesenizde bu sıvı birikerek taşlaşmaya başlar. ( 8 )

Peki Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermenizi Hızlandırabilir misiniz?

Tabii ki! Bunun için yapabileceğiniz önerilerimiz var.

 1. Daha fazla protein tüketin. Bu daha uzun uzun uzun süre yazılabilir ayrıca kas kaybınızı da engelleyecektir.
 2. Şeker ve nişastaları azaltın. Otomatik olarak vücudunuz daha çok yağ yakımına başlayacaktır.
 3. Yavaş yiyin. Bu yöntem de daha çabuk doyurmanızı sağlar.
 4. Yeşil çay için. Araştırmalar yeşilin metabolizmanızı% 4-5 hızlandırabildiğini gösteriyor.
 5. Bol bol dinlenin. İyi bir uyku açlık hormonunuzu azaltken tokluk hormonunuzu arttıracaktır.
 6. Direnç uygulamaları. Kuvvet ve direnç egzersizleri kas kaybını engel ve metabolizma hızınızı arttırır.
 7. Lif tüketin. Sindiriminize yardımcı olan bu besin sindiriminizi rahatlatırken şişkinliğinizi yardımcı olur da yardımcı olur.

Diğer “En İyi Sağlıklı ve Hızlı Zayıflama Yöntemleri“ni öğrenmek için tıklayın!

Evde Hızlı Bir Şekilde Bel İnceltme Hareketleri

BİZİ INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN!